Už více než dva měsíce působí profesionální hasiči ze stříbrské stanice v novém areálu, který vyrostl na kraji města při výpadovce na Benešovice. Prostory nové stanice jim podle jejich vlastního vyjádření vyhovují. Stavbu za šestatřicet milionů korun, kterou společnost BOST vybudovala za osm měsíců, využívají hasiči od července. Slavnostní otevření nové stanice se plánuje na listopad, měl by se jej zúčastnit také ministr vnitra Ivan Langer.

Více prostoru „Jsou tady určitě větší prostory a máme tu větší zázemí, než na bývalé stanici, která byla v centru města,“ řekl nám nadstrážmistr Václav Kalčík. Nejen pro mužstvo, ale také pro techniku nabízí nová stanice více prostoru. Do garáží se vejdou všechna vozidla stříbrských profesionálních záchranářů a veškerá další technika. Na bývalé stanici některé vozy musely stát venku. „I když je nová stanice větší, je pohodlnější na úklid, který si děláme sami. Ve staré hasičárně se topilo uhlím, bylo tam více prachu, tady je plyn a tím pádem se snáze udržuje čistota,“ dodal Kalčík.

Stanicemá všechno Nová požární stanice ve Stříbře obsahuje podle mluvčího hasičů Plzeňského kraje Františka Vaška vše, co je pro činnost profesionální jednotky nezbytné. „I přes svoji relativně malou velikost obsahuje veškeré provozní prostory jako je tomu u větších stanic,“ informoval Vaško. Stanicí nás provedl její velitel Jiří Havlovic.

„Hned vedle garáží máme dílnu na drobné opravy, dále můžeme přejít do mycího boxu, který má i svoji čistírnu odpadních vod,“ představil nám přízemí. V něm najdeme ještě místnost s dieselovým agregátem, který zásobuje stanici elektřinou v případě výpadku dodávky elektrické energie. V zadní části objektu je věž na sušení hadic. „Suší se venkovním vzduchem,“ vysvětlil Havlovic.

Přízemí ještě ukrývá prostory pro chemicko – technickou službu, plnírnu lahví k dýchacím přístrojům, kompresorovou stanici a sociální zařízení. Po schodech stoupáme do patra, kde jsou šatny pro mužstvo. „Každá směna je složena z pěti příslušníků, kteří slouží čtyřiadvacet hodin. Střídají se tři směny,“ vysvětlil velitel.

Kromě šaten najdeme v patře ložnici pro noční směnu, klubovnu, zasedačku, kuchyni s jídelním koutkem. Svoji kancelář má v budově velitel a také zde najdeme dispečink. Městomá radost Představitelé města Stříbra vznik nové stanice vítají. „Vznikla nám tady moderní stanice, hasiči mají možnost získat novou techniku a navíc se zklidnilo centrum města,“ uvedl starosta Miroslav Nenutil. Ve staré budově zatím zůstal stříbrský sbor dobrovolných hasičů.

I ten by se měl z centra města postupně přestěhovat. Radnice předpokládá, že nová základna dobrovolných hasičů by v příštích letech vyrostla v areálu kasáren. „Ze staré hasičárny bychom potom mohli vytvořit objekt s občanskou vybaveností,“ dodal Nenutil.