Šlo o plané poplachy, nebo zásahy, kdy až na místě zjistili, že jejich pomoc není vlastěn vůbec zapotřebí. „Vloni bylo případů méně, zhruba o deset procent,“ porovnává tiskový mluvčí západočeských hasičů František Vaško. Typickým příkladem, jak vypadá planý výjezd, je nedělní událost v Tachově.

„Zdejší profesionální hasiči přijeli k ohlášenému požáru bytu v ulici Růženy Svobodové. Na místě zjistili, že byt nehoří, že jen majitel zapomněl na sporáku oběd a spálil ho,“ popsal Vaško. Smutné je, že k připáleným obědům jen na Tachovsku vyjíždějí hasiči několikrát do roka. Podle Vaška musejí hasiči reagovat na každou výzvu o pomoc. „Některé případy, kdy si z hasičů někdo dělá legraci, posílá je na neexistující místa, nebo se jejich výjezdu snaží zneužít, odfiltrují naši zkušení dispečeři,“ říká.

Přesto je prý hodně případů, kdy se až na místě zjistí, že problém mohl zvládnout majitel bytu sám. Týká se to hlavně situací, kdy někdo zavolá stopadesátku kvůli zabouchnutého bytu, místo aby zavolal odbornou firmu. „Nebo v letním období je frekventované volání kvůli vosím a sršním rojům. Počty těchto výjezdů minimalizujeme, pokud není ohrožen život volajícího, nebo pokud se roje nenacházejí v blízkosti mateřských či základních škol, nevyjíždíme k nim,“ zmínil Vaško.