Na hasičskou tradici založenou německým obyvatelstvem Kočova navázali po druhé světové válce čeští dosídlenci.

„V současné době máme šestadvacet členů a zásahovou jednotku čtvrté kategorie,“ řekl Deníku starosta SDH Kočov a zároveň místostarosta obce David Strejček.

Ještě před několika lety měl sbor také ve svých řadách několik dětí a sestavoval soutěžní družstvo, které pravidelně vozilo z různých soutěží poháry za umístění. „Mládež v současné době nemáme a nemůžeme se ani zúčastňovat soutěží v požárním sportu, protože momentálně nemáme družstvo. Někteří členové se odstěhovali, jiní se nemohou tréninku tolik věnovat kvůli zaměstnání nebo rodinným povinnostem,“ vysvětlil Deníku Strejček.

Sbor dobrovolných hasičů přesto plně spolupracuje s obcí na pořádání různých kulturních a společenských akcí. „Je to například dětský den, turnaj v nohejbale a další,“ uvedl starosta sboru.

Před šesti lety získali hasiči novou stříkačku, hadice a další vybavení. To vše díky spolupráci s obcí. „Obec nám vychází vstříc, spolupráce funguje a materiální vybavení máme díky tomu solidní,“ uvedl Strejček.

Zásahová jednotka Sboru dobrovolných hasičů Kočov pravidelně trénuje, vyjíždí i k zásahům, i když těch mnoho není. „Například loni jsme naštěstí nemuseli zasahovat vůbec. I tak se ale udržujeme v připravenosti,“ vyjádřil se starosta sboru.