O rekonstrukci se postará tachovský klub vojenské historie a sportů (KVHS). Deníku to potvrdil člen klubu Jan Kárník. „Pracujeme na přípravách projektu," sdělil.

Oprava silně poničené stavby by měla vyjít na více než pět miliónů korun. Značnou část dá na rekonstrukci Evropská unie prostřednictvím Regionálního operačního programu Jihozápad. Unijní peníze ale nebudou na celou rekonstrukci stačit. „Regionální operační program dá 4,8 miliónu korun, klub musí ze soukromých zdrojů shromáždit ještě zhruba sedm set tisíc korun," vypočítal Kárník před nedávnem.

KVHS počítá s tím, že na vrcholku pro ně připraví expozice o historii a o okolní přírodě. Předpokládá, že by zde byla i výstava různých uměleckých artefaktů ze dřeva a kovu. „Ti, kteří by chtěli v místě vystavovat, nás mohou samozřejmě kontaktovat," upřesnil Kárník.

____________________________________________________

Přečtěte si: Klub opraví dominantu Českého lesa, bývalou hlásku Havran
____________________________________________________

Členové klubu by rádi nedávnou minulost připomněli na informačních panelech a uvažují, že součástí expozice budou i drobné artefakty. „Rozhodně neočekávejte zbraně, tanky a podobné věci," uvedl Kárník.

Havran byl postaven na konci šedesátých let asi šest kilometrů severně od Staré Knížecí Huti, zhruba tři sta metrů od hranice s Německem. Sloužil jako objekt pozemního vojenského stanoviště radiového a radiotechnického průzkumu, tedy pro odposlech. Zhruba o dvacet let později začala tehdejší armáda s rekonstrukcí a odstranila vrchní dřevěnou polovinu věže. Kvůli revoluci ale opravu nedotáhla, hlásku provizorně zastřešila a z místa definitivně odešla. Od konce osmdesátých let tak Havran chátral.