Podle posledních průzkumů agentur SC&C a STEM/MARK pro Českou televizi a pořad Otázky Václava Moravce by pětiprocentní hranici překonalo pět stran – ČSSD, ODS, KSČM, TOP 09 a SPOZ. Zástupci těchto strany by tak usedli v krajském zastupitelstvu.

Deník nyní představuje jejich lídry. Prověřujte jejich znalosti o Plzeňském kraji – jaké mají povědomí o regionu, jemuž chtějí vládnout? Je velmi pravděpodobné, že se jeden z nich stane hejtmanem pro příští čtyři roky. Zítra představíme kandidáty do Senátu.

Test Deníku: Co vědí o kraji?

Chtějí vést Plzeňský kraj (PK) v příštích čtyřech letech, ale co o něm vědí? Deník pro pět lídrů připravil pět otázek, které se ke kraji a životu v něm vztahují. Žádný z kandidátů otázky předem neznal, všichni odpovídali bez přípravy a při osobním setkání s redaktorkou.

1. S jakým rozpočtem hospodaří Plzeňský kraj?
Rozpočet Plzeňského kraje se skládá z několika částí. Peníze, o nichž kraj může rozhodovat, plynou z rozpočtového určení daní. Nejvyšší byly v roce 2008, a to cca 3,7 miliardy korun. Od té doby se pohybují na úrovni 3,4 miliardy. Další část rozpočtu tvoří peníze z ministerstva školství. O nich kraj nerozhoduje, jen je přeposílá.

2. Kolik je v PK porodnic a kde?
V Plzeňském kraji je celkem šest porodnic. V Plzni jsou dvě – ve Fakultní nemocnici na Lochotíně a v Mulačově nemocnici. Porodnice jsou i ve všech čtyřech krajských nemocnicích – Klatovské, Rokycanské, Stodské a Domažlické.

3. Jaká je aktuální míra nezaměstnanosti a jak se změnila 
za poslední rok?
Aktuální údaje ze srpna hovoří o 6,43 %, což představuje 20 907 lidí bez práce. Oproti loňskému srpnu jde o pokles přibližně o dvě desetiny procenta. Tehdy bylo nezaměstnaných 22 041 (6,6 %). Nejvyšší míra nezaměstnanosti je dlouhodobě na Tachovsku (letos v srpnu 9 %). V zimních měsících je tradičně lidí bez práce víc.

4. Jaký je průměrný plat v PK a kolik bere řidič SÚS, středoškolský učitel a sestra v krajské nemocnici?
Průměrný plat je podle statistik v Plzeňském kraji 23 081 korun, což je téměř o 1600 méně než republikový průměr (24 626 Kč).

Třicetiletý řidič krajské správy a údržby silnic, který má 5-8 let praxe, pobírá plat 20 724 korun, učitel na střední škole (včetně nenárokové složky) v průměru 26 658 Kč a zdravotní sestra s desetiletou praxí 24 tisíc. Jde o údaje, které Deníku poskytl Krajský úřad a Zdravotnický holding Plzeňského kraje.

5. Kolik stojí jízdenka vlakem (bez slevy) z Plzně do Klatov?
Základní jednosměrná jízdenka vyjde na 69 korun.

Milan Chovanec (ČSSD)

Milan Chovanec42 let, Plzeň
ženatý, 2 děti
Vzdělání: ZČU v Plzni, Právnická fakulta, titul Bc. (nepoužívá)
Jazyky: němčina, ruština
Trestní rejstřík: čistý

Politické zkušenosti
2002-12 zastupitel Plzně
2008-10 1. náměstek hejtmanky
od září 2010 hejtman PK
od května 2011 stínový ministr dopravy

Co vlastním? S čím jdu do politiky?
Mám auto, polovinu rodinného domku. Také podíl v bytovém domě a nějaké polnosti po předcích ve středních Čechách.

Jak se nám občanům bude žít, když budete vládnout?
Myslím si, že jsme v uplynulých čtyřech letech nastavili nějaký trend, který je podle mě dobrý, a v něm budeme pokračovat.

S kým určitě nebudete spolupracovat po volbách?
Osobně nepreferuji velkou koalici, ale z diskuzí o povolebním uspořádání nevylučuji nikoho ze stran, které mají reálnou šanci se do zastupitelstva dostat. Primárně to bude o programu a kde se shodneme. Nepřekročitelné jsou pro nás věci jako privatizace nemocnic a sociálního sektoru. To jsou věci, které by zamezily jakékoli spolupráci.

Co ví o kraji?

1. S jakým rozpočtem hospodaří Plzeňský kraj? (3,4 mld.)
Kraj má dva rozpočty. Ten primární z rozpočtového určení daní je 3,4 miliardy, ale to je jen část. Celkem kraj hospodaří s rozpočtem přes osm miliard korun. Rozdíl mezi osmi a 3,4 miliardami dělají dotace primárně na střední školství. To jsou peníze, které kraj jen přeposílá.

2. Kolik je v PK porodnic a kde? (6, 2x Plzeň, Klatovy, Rokycany, Stod, Domažlice)
Dva okresy ze sedmi nemají nemocnici, tam nejsou určitě. V Plzni jsou dvě – fakultka a u Mulačů. Určitě je ve všech našich nemocnicích. Takže pět krajských porodnic a dvě v Plzni – sedm. Ale nejsem si jistý.

3. Jaká je aktuální míra nezaměstnanosti a jak se změnila za poslední rok? (6,43%, poklesla)
6,4 % a řekl bych, že klesla.

4. Jaký je průměrný plat v PK a kolik bere řidič SÚS, středoškolský učitel a sestra v krajské nemocnici? (průměr 23 081 Kč, řidič 20 724 Kč, učitel 26 658 Kč, sestra 24 tis. Kč)
Průměrný plat je mírně nad 23 tisíci, řekl bych 23 100 Kč, a klesl za poslední dobu asi vinou hospodářské krize. Je to pod průměrem České republiky.

V SÚS jsou platy pod průměrem, řekl bych tedy 20-21,5 tisíce.

Co se učitelů týče, jde o vysokoškolsky vzdělané lidi, takže to bude mírně nad průměrný plat. Viděl bych to na 24-26 tisíc.

Sestry v krajských nemocnicích mají méně než ve fakultce, kde mají kolem 28 tisíc korun. Naše tedy v rozmezí 23-25 tisíc.

5. Kolik stojí jízdenka vlakem (bez slevy) z Plzně do Klatov? (69 Kč)
Tak to jsem úplně mimo, tady si opravdu tipnu – 70 korun?

Jiří Pospíšil (ODS)

Jiří Pospíšil37 let, Plzeň
svobodný, bezdětný
Vzdělání: ZČU v Plzni, Právnická fakulta, titul JUDr.
Jazyky: angličtina
Trestní rejstřík: čistý

Politické zkušenosti
od 2002 poslanec
2006-09 a 2010-12 ministr spravedlnosti
2009-10 děkan Právnické fakulty ZČU v Plzni

Co vlastním? S čím jdu do politiky?
Vlastním rodinný domek na Valše, který jsem zdědil po dědovi.

Jak se nám občanům bude žít, když budete vládnout?
Jsem přesvědčen, že jsme schopni lépe hospodařit s penězi, které Plzeňský kraj má. Využít je primárně na investice do silnic, škol v regionu, do infrastruktury, kterou kraj spravuje. Chceme dávat méně peněz na propagaci krajských politiků, zkrátka je neutrácet způsobem, z kterého občané nic nemají. Také chceme transparentní kraj, mít veškeré informace důležité pro občany na internetu. A chceme méně politizovat veřejnou správu a orgány kraje – nedávat tam lidi podle stranické průkazky, ale podle jejich odbornosti.

S kým určitě nebudete spolupracovat po volbách?
V žádném případě nebudeme spolupracovat s komunisty, protože jsou podle nás nedemokratickou politickou stranou. Budeme preferovat spolupráci se středovými subjekty, které k nám mají ideově blízko, jako je například TOP 09.

Co ví o kraji?

1. S jakým rozpočtem hospodaří Plzeňský kraj? (3,4 mld.)
Peníze, které má ze sdílených daní, tedy ty, s nimiž může hospodařit, jsou 3,5-4 miliardy korun. Nejsou v tom peníze, které kraj dostává například z rezortu školství.

2. Kolik je v PK porodnic a kde? (6, 2x Plzeň, Klatovy, Rokycany, Stod, Domažlice)
To jste mě zaskočili. Nevím a nebudu ani tipovat. Teď se zabývám porodnicí v Rokycanech, kterou bychom rádi zachovali.

3. Jaká je aktuální míra nezaměstnanosti a jak se změnila za poslední rok? (6,43%, poklesla)
Je relativně malá, nižší než státní průměr. Něco kolem 6,5 % a došlo k lehkému nárůstu. Na Tachovsku je nejvyšší, přes 8 %.

4. Jaký je průměrný plat v PK a kolik bere řidič SÚS, středoškolský učitel a sestra v krajské nemocnici? (průměr 23 081 Kč, řidič 20 724 Kč, učitel 26 658 Kč, sestra 24 tis. Kč)
Průměrný plat je vyšší než v jiných krajích, přes 22 tisíc korun.

Řekl bych, že řidič bude mít plat lehce pod průměrem, ale tohle není férová otázka – nejsem krajský politik a nemůžu to vědět. Středoškolský učitel kolem padesáti let má 20-25 tisíc korun a sestra v té základní částce kolem 15 tisíc korun.

5. Kolik stojí jízdenka vlakem (bez slevy) z Plzně do Klatov? (69 Kč)
To jste mě znovu zaskočili. Tipuju kolem 50 korun.

Kael Šidlo (KSČM)

Karel Šidlo54 let, Bezděkov (Kt)
ženatý, 2 děti
Vzdělání: VŠ dopravy a spojů Žilina + postgraduální studium, titul Ing.
Jazyky: slovenština částečně, němčina, ruština
Trestní rejstřík: čistý

Politické zkušenosti
1990-98 a 2002-06 zastupitel obce Bezděkov
od 2004 zastupitel Plzeňského kraje
od 2006 poslanec

Co vlastním? S čím jdu do politiky?
Jsem z poloviny majitelem rodinného domu a mám osobní automobil.

Jak se nám občanům bude žít, když budete vládnout?
Občanům se bude žít víceméně stejně, protože jejich životní úroveň je více závislá na národní politice než na politice kraje. Kraj může pouze některé věci zmírnit a zpřístupnit, například můžeme zajistit dostupnou zdravotní a sociální péči. V této oblasti nehodláme něco ubírat nebo bránit dalšímu rozvoji. Nebudu bránit ani rozvoji veřejné dopravy, naopak bude pokračovat snaha rozšířit integrovaný systém na celou plochu kraje. Budu dělat vše pro to, aby byly prostředky na opravy silnic II. a III. tříd.

S kým určitě nebudete spolupracovat po volbách?
Nebudu spolupracovat s někým, kdo mě trvale prohlašuje za nedemokratickou stranu. A to jsou v podstatě všechny strany, na regionální úrovni se k nám nevyjadřuje snad jen sociální demokracie, přestože na republikové úrovni se chová stejně jako ODS nebo TOP 09. A k tomu přistupuje volební program – partner musí akceptovat naše priority.

Co ví o kraji?

1. S jakým rozpočtem hospodaří Plzeňský kraj? (3,4 mld.)
Na příjmové straně nepřesahuje 3,5 miliardy korun.

2. Kolik je v PK porodnic a kde? (6, 2x Plzeň, Klatovy, Rokycany, Stod, Domažlice)
Pět. V našich krajských zařízeních čtyři a ve fakultce v Plzni.

3. Jaká je aktuální míra nezaměstnanosti a jak se změnila za poslední rok? (6,43%, poklesla)
6,9 %, což představuje zhruba 22 tisíc lidí. Od nového roku nezaměstnanost mírně klesla, ale podle mě to není objektivní číslo. Lidí bez práce je mnohem víc.

4. Jaký je průměrný plat v PK a kolik bere řidič SÚS, středoškolský učitel a sestra v krajské nemocnici? (průměr 23 081 Kč, řidič 20 724 Kč, učitel 26 658 Kč, sestra 24 tis. Kč)
Průměrný republikový plat je 24 tisíc a v Plzeňském kraji se pohybuje o 300-400 korun méně.

Kolik bere řidič, to opravdu nevím, nejsem ředitel SÚS. Plat učitele se pohybuje kolem průměru. A kolik bere sestra, nevím, ale je to o 15 % méně než ve fakultní nemocnici.

5. Kolik stojí jízdenka vlakem (bez slevy) z Plzně do Klatov? (69 Kč)
Jestli se nemýlím, tak 36 korun, ale neznám tarify. Mám režijku, jednotlivé jízdné mě nezajímá.

Pavel Čížek (TOP 09)

Pavel Čížek48 let, Spálené Poříčí (PJ)
ženatý, 3 děti
Vzdělání: VŠ zemědělská Praha, Fakulta agronomická, titul Ing.
Jazyky: angličtina, ruština
Trestní rejstřík: čistý

Politické zkušenosti
1990-94 místostarosta Spáleného Poříčí
od 1994 starosta Sp. Poříčí
2000-04 zastupitel Plzeňského kraje, předseda Komise pro životní prostředí

Co vlastním? S čím jdu do politiky?
Mám dům, zahradu a polnosti na samotě Karlov, k tomu dva hektary sadu, který jsem sám vysazoval. A ještě hodně ojeté auto.

Jak se nám občanům bude žít, když budete vládnout?
Chceme, aby se občané podíleli na rozhodování o tom, co bude kraj skutečně dělat – v oblasti školství, zdravotnictví nebo investic. Chceme zachovat rozumné hospodaření kraje, žádné obří stavby. Kraj na tom není špatně a to chceme zachovat. A chceme zásadně zlepšit povrchy stávajících silnic. Nebudeme stavět nové obchvaty, ale opravíme současné silnice. A když už větší investice, pak do míst, která jsou vyhodnocena jako nebezpečná – kde se stávají nehody.

S kým určitě nebudete spolupracovat po volbách?
To je jednoduché – s KSČM. Když celý svůj profesní život, tedy dvacet let, věnuji opravě toho bince, který nám tu KSČ v obcích zanechala, tak najednou nezačnu s komunisty spolupracovat.

Co ví o kraji?

1. S jakým rozpočtem hospodaří Plzeňský kraj?
Daňové příjmy kraje jsou zhruba 3,6-3,7 miliardy a další přibližně dvě třetiny tvoří peníze na platy učitelů, ale to jsou jen průtokové peníze.

2. Kolik je v PK porodnic a kde? (6, 2x Plzeň, Klatovy, Rokycany, Stod, Domažlice)
V Plzni na Slovanech byla zrušena, na Borech není, takže jen Fakultní nemocnice na Lochotíně. A k tomu Rokycany, Stod, Klatovy a Domažlice. Ještě v Sušici je městská nemocnice, ale tam asi porodnice není. Takže pět.

3. Jaká je aktuální míra nezaměstnanosti a jak se změnila za poslední rok? (6,43%, poklesla)
Poslední údaj byl 6,36 % a v posledním roce mírně klesla.

4. Jaký je průměrný plat v PK a kolik bere řidič SÚS, středoškolský učitel a sestra v krajské nemocnici? (průměr 23 081 Kč, řidič 20 724 Kč, učitel 26 658 Kč, sestra 24 tis. Kč)
Průměrný plat je necelých 23 tisíc, což je o 600-700 korun méně, než je republikový průměr.

Plat řidiče budu opravdu hádat – tak 14 tisíc, víc to nebude.

Platy učitelů jsou hodně rozdílné, nástupní je třeba hodně nízký. Průměrně ale podle mě maximálně 24 tisíc.

A u sester to nebude nic moc, řekl bych tak 14-15 tisíc korun.

5. Kolik stojí jízdenka vlakem (bez slevy) z Plzně do Klatov? (69 Kč)
V Poříčí vlak nemáme, takže jezdím málokdy. 35-40 korun.

Bohuslav Borovanský (SPO - Zemanovci)

Bohuslav Borovanský62 let, Plzeň
ženatý, 3 děti, 6 vnoučat
Vzdělání: ZČU v Plzni, Pedagogická fakulta, titul Mgr.
Jazyky: angličtina plynně, němčina pasivně, ruština průměrně, slovenština plynně
Trestní rejstřík: čistý

Politické zkušenosti
1986-89 byl v KSČ
nyní nestraník

2003-09 manažer firmy Daikin
od 2009 zástupce ředitele Krajského úřadu

Co vlastním? S čím jdu do politiky?
Nemám nic kromě auta. Nemovitosti a žádné další věci nevlastním a do politiky jdu s velkým množstvím zkušeností.

Jak se nám občanům bude žít, když budete vládnout?
Chtěl bych, aby se život lidí v kraji nezhoršoval. Všechny síly tedy napnout pro to, aby bylo možné udržet minimálně současný stav, který podle mého není nejhorší. A pak jsou citlivé oblasti, jako dostupnost zdravotní péče, péče o seniory a hendikepované občany, dopravní obslužnost, kvalita komunikací nebo ochrana životního prostředí. Osobně jsem pro spalovnu v Chotíkově. Zbavíme se odpadu a ještě můžeme využít teplo.

S kým určitě nebudete spolupracovat po volbách?
Na stranické půdě SPOZ zaznělo, že s ODS spolupráci ne. A u ostatních stran to není o tom, s kým my, ale kdo bude chtít spolupracovat s námi na realizaci našeho volebního programu. A nebudeme spolupracovat s extrémními stranami, jako je Dělnická strana nebo Piráti.

Co ví o kraji?

1. S jakým rozpočtem hospodaří Plzeňský kraj? (3,4 mld.)
Jde řádově o 3,4 miliardy korun.

2. Kolik je v PK porodnic a kde? (6, 2x Plzeň, Klatovy, Rokycany, Stod, Domažlice)
Nevím to úplně přesně, ale řekl bych tak pět porodnic. Patří sem Fakultní nemocnice v Plzni, Stod, Rokycany, Klatovy a Domažlice.

3. Jaká je aktuální míra nezaměstnanosti a jak se změnila za poslední rok? (6,43%, poklesla)
Je na hranici 6,4 % a za poslední rok mírně klesala. Snížila se z 6,6-6,8 %.

4. Jaký je průměrný plat v PK a kolik bere řidič SÚS, středoškolský učitel a sestra v krajské nemocnici? (průměr 23 081 Kč, řidič 20 724 Kč, učitel 26 658 Kč, sestra 24 tis. Kč)
Jsme asi na čtvrtém místě v republice, tak bych odhadoval něco přes 23 tisíc.

Řidič SÚS je zapracovaný, splňuje požadavky na praxi, proto bych tipnul 18 tisíc hrubého.

Středoškolští učitelé už se dostali nad 20 tisíc, řekl bych tedy 22-24 tisíc korun.

Sester je několik druhů, tady to nedokážu odhadnout. 15 tisíc?

5. Kolik stojí jízdenka vlakem (bez slevy) z Plzně do Klatov? (69 Kč)
To jsem jel naposledy před čtyřiceti lety a to stála určitě jinak. Je to ale 45 kilometrů, takže by mohla stát 55-65 korun.