Mistrovský titul vybojovala dvojice na základě součtu bodů ze dvou soutěží. Ty se konaly v Srbské Kamenici na Děčínsku. „Stopařského mistrovství se účastnilo celkem 16 soutěžících z České republiky, mezi nimi byli například zástupci policie, vězeňské služby, celní správy. Soutěžící sbírali body při dvou stopách a poslušnosti, přičemž jedna stopa trvala dvě hodiny, druhá čtyři hodiny. Stopy byly kladené v různém terénu,“ popsala policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Ze sta možných bodů jich Zifčák s Hektorem získali na první stopě 99, na druhé 96. V hodnocení poslušnosti chybělo na vítězství deset bodů, ale i to stačilo na absolutní prvenství. Dopomohly k tomu také body z předchozího mistrovství obranářů, které dvojice z tachovského okresu rovněž vyhrála.

„Hektor obdržel jako odměnu pytel granulí a Petr Zifčák převzal za absolutní vítězství pohár,“ doplnila policejní mluvčí.

Úspěchem na stopařském mistrovství společná práce nekončí. Jak dále informovala Dagmar Jiroušková, v říjnu oba čeká další stopařská soutěž, ze které se soutěžící z prvních dvou míst kvalifikují na Mistrovství světa stopařů, kterého se Petr Zifčák s Hektorem v letošním roce zúčastnili.

Uvedená mezinárodní soutěž se konala letos na jaře v západočeské Horní Bříze a dvojice z policejní základny v Plané skončila mezi téměř pěti desítkami účastníků zhruba v polovině celkového pořadí.

Pětiletý německý ovčák se na stopování připravuje od malička. „Jakmile vidím, že štěně je schopné najít si granule v trávě, tak už ho na stopování připravuji,“ řekl Deníku Zifčák, který pracuje s více psy. A jak říká, jeho svěřenci jsou všestranní stopaři.

Ale je třeba s nimi trávit hodně času. Hektor z Chodského království, jak zní plné jméno psa, proto nežije v policejním psinci, ale se Zifčákovými. „Jezdí s námi i na dovolenou. Musíme být pořád dvojka. A stopování je pro něj zábava, vlastně se učí hrou. Ale dokáže rozpoznat ostrou akci, vycítí z lidí adrenalin,“ doplnil vrchní inspektor Skupiny základních kynologických činností Tachov, který se práci policejního psovoda věnuje od roku 2003, ale se psy pracuje prakticky celý život.