Tak se stalo, že zdejší radnice i některé místní politické strany připravují vyhlášky omezující provoz heren v Plané. Každý svou. V současné době proto existuje několik verzí.

„Zastupitelé se už loni dohodli, že chtějí nějakým způsobem regulovat hazard. Ti také odhlasovali, že přijmeme vyhlášku stanovující, co je blízké sousedství určitých budov. Město na vyhlášce pracovalo po celé letní prázdniny. Když mělo dojít na hlasování, přišel jiný politický subjekt se svým, velice podobným návrhem. Nechápu proč. Nakonec se hlasování odložilo,” popsala vzniklou situaci starostka Plané Martina Němečková (ODS).

Složení zastupitelstva v tomto městě je velice různobarevné. Získat tedy většinu v patnáctičlenném zastupitelstvu není vůbec jednoduché. Navíc se na zdejším náměstí konala petice iniciovaná jednou ze zdejších politických stran. „Vyhláška už tady mohla být. Teď by mne zajímalo, proč je v Plané hysterická kampaň, že město nechce s tímto problémem nic dělat. Proto také nejsem zvlášť této petici nakloněna. Nejvíce mne mrzí, že čtrnáct zastupitelů před časem s touto vyhláškou souhlasilo, přesto ji nebyli schopni schválit. Osobně si myslím, že současnou situaci to spíše komplikuje, než aby jí to pomohlo,” podotkla starostka.

S tím, že připravili vlastní verzi se netají členové TOP 09. „Omezení heren je naším cílem. Proto jsme také připravili vlastní vyhlášku, která by tento problém řešila. Mezitím město připravilo jinou, velice podobnou. Rozhodli jsme se proto, že budeme hlasovat pro vyhlášku připravenou radnicí. Také se tak na záříjovém zasedání zastupitelstva stalo. V podstatě jsme připraveni podpořit jakoukoli verzi vyhlášky, která omezí množství heren ve městě,” uvedl Deníku člen strany Miroslav Pelán.

Pelán vidí příčiny neschválení připravované vyhlášky zejména ve dvou důvodech. „Záříjového zasedání se účastnilo nezvykle málo zastupitelů a také ostrá rétorika komunistických zastupitelů. Ti si v podstatě vynutili, aby se celá věc ještě probrala a odložila až na říjen. Zbývající hlasy pro přijetí vyhlášky prostě nestačily,” doplnil.

Přestože Pelán tvrdí, že jeho politická strana chce podpořit verzi vyhlášky připravenou městem, chystá se i ona předložit zastupitelstvu svůj návrh. „Podle mých informací se ta na zastupitelstvu sejde několik návrhů. Přibude k nim údajně i návrh komunistických zastupitelů. Ti ho začali připravovat poté, si zjistili, jak si po minulém jednání svým postojem uškodili. Ta by měla pravděpodobně obsahovat návrh uzavírací hodiny heren a odstranění reklam. Podle nás je to nedostačující a problém to neřeší. Herny tady totiž nadále zůstanou,” uvedl dále.

K tématu se vyjádřil také zastupitel Josef Švarcbek (KSČM). Odmítá však, že by jeho politická strana nesla na současném stavu jakoukoli vinu. „My jsme jen iniciovali schůzku města a podnikatelů, kterých se problém heren týká. Tato schůzka se již uskutečnila. Dvacet let situaci nikdo neřešil, všem to vyhovovalo. Teď najednou všechno svádějí na nás,” vyjádřil se k věci Švarcbek. „Informace, které se nyní předkládají veřejnosti jsou lež a alibismus. My na rozdíl od ostatních s lidmi mluvíme,” uzavřel Švarcbek.