Tisíce návštěvníků zavítají každoročně na Zámecké historické slavnosti do Boru. Ne jinak tomu bude jistě i letos, kdy se koná jejich jubilejní desátý ročník.

Borští si pro hosty i domácí účastníky slavností připravili  bohatý program stylizovaný právě k historii města a hlavně zámku. Jubilejní desátý ročník Zámeckých historických slavností  odstartuje v sobotu 13. července ve 12 hodin  na nádvoří borského zámku. „Během celého dne se představí mnoho skupin historického šermu, skupiny historických tanců, hudci středověkých písní, fakír a tanečnice s hadem, na zámeckém rybníce se odehraje pirátská bitva, diváci uvidí výcvik koní a dravců a mnoho jiného," popisuje program správkyně zámku v Boru Galina Marianna Kortanová.

Celodenní program zakončí ve 23 hodin noční vystoupení a ohňostroj. Po celý den je zajištěn prodej jídla a pití v krčmách na nádvoří, prodej medoviny, vína a středověké pochoutky „trdla". Na nádvoří se koná dobový jarmark s rozličným zbožím. Pro děti i rodiče je připraveno několik středověkých her, střelecká soutěž a také dobové dílny, kde si mohou vyzkoušet různá řemesla. „Návštěvníci mají  také možnost razit si minci k výročí slavností a města Boru. Po celý den se konají prohlídky zámku a věže a také zámeckých salónků," přibližuje  slavnosti Kortanová.

Páteční průvod
Pozvánkou na sobotní slavnosti je páteční průvod účinkujících (šermíři, tanečnice, muzikanti, bubeníci), který vychází ve 21 hodin ze zámku a končí na náměstí, kde starosta města předá zástupci zámecké delegace klíč od bran města. Zde také proběhnou ukázky šermu, tance a bude hrát dobová hudební skupina Elthin. Na náměstí bude pro návštěvníky i účinkující připraven stánek s občerstvením.

Návštěvníci uvidí letos pirátskou bitvu a gladiátory

Slovo Galiny Mariany Kortanové o historii slavností:
V roce 2003 byl slavnostně zahájen provoz v borském zámku, proto se město rozhodlo pořádat na nádvoří Zámecké historické slavnosti. První ročník se uskutečnil rok následující, přesně 17. července 2004 a vždy v polovině měsíce července se slavnosti konají každým rokem. Letos je to tedy již desátý ročník.

Pokud srovnáme první a desátý ročník, je zde mnoho změn.  Byl rozšířen program, zvýšil se počet účinkujících a hlavně také počet návštěvníků a samozřejmě i organizačně jsou nyní slavnosti náročnější, ale snažíme se divákům vždy připravit pěkný a pestrý program.

Účinkující vystupují i pomáhají

Na akci nyní vystupuje vždy okolo patnácti skupin historického šermu, tance a hudby, což je okolo 150 účinkujících. Skupiny Korbel, Mericia a Balteus se na programu podílí každý rok a nejedná se pouze o vystupování, ale také o výpomoc se stavěním kulis, dobových stanů, přípravu ohňostroje aj. Ostatní skupiny obměňujeme s tím, že některá úspěšná vystoupení opakujeme. Letos to bude například scéna Půlnoční lovec skupiny Maledictus, která sklidila před dvěma lety velké ovace nebo také představení skupiny Berounští měšťané s názvem Tři mistři a šašek.

Naopak poprvé se u nás uskuteční pirátská bitva na rybníku, ukázky práce s koňmi a dravci nebo gladiátorské souboje. Pirátská bitva bude spíše komorní, počítáme se čtyřmi desítkami účinkujících, ale určitě to bude zpestření pro diváky i samotné účinkující.

V programu vždy myslíme na všechny kategorie návštěvníků, tak aby si vybrali ti velcí i ti nejmenší a nejinak tomu bude i letos.
Slavnosti by nebylo možné pořádat bez podpory města a hlavně bez dobrého organizačního týmu, ten se nám za těch deset let prakticky nezměnil, proto už dnes máme rozdělené práce a víceméně vše probíhá podle naplánovaného scénáře.

Doufám, že i v dalších letech nám bude město Bor nakloněno a stejně tak i diváci, jejíchž počet se nám mnohonásobně zvýšil. Náš organizační tým se zase bude snažit připravit nějaké novinky a zpestření pro všechny, kteří si náš zámek i historické slavnosti oblíbili.

Program:
12,00     – Zahájení slavností konšeli města Boru
12,20    – Hudební vystoupení – BRAAGAS
12,45    – Pirátský příběh  –  ALOTRIUM
13,10    – Barokní tance – HORTUS GRATIAE
13,30    – Fakírská show  –  IN FLAMENUS
14,00     – Tři mistři a šašek – BEROUNŠTÍ  MĚŠŤANÉ
14,20    – Hudební vystoupení – BRAAGAS
14,50     – Cikánské tance – HORTUS GRATIAE
15,30     – PIRÁTSKÁ BITVA
Skupiny Gladius, Korbel, Balteus, Alotrium, Krvavý regiment, Ganacia, Tambour

16,20    – ČESKÁ BAROKNÍ SPOLEČNOST  ukázky spolupráce dravců a sov s koňmi, sokolnictví
17,20    – Fakírská show  –  IN FLAMENUS
17,40    – Čardášova svatba – KORBEL a MERICIA
18,00    – Rytířský turnaj – GLADIUS
18,30     – Gotické tance – ANIMATA
18,50    – Šermířské příběhy – MALEDICTUS
19,20    – Vikingové hrdinové severu – ZUBŘI
Průběh slavností: dobové ležení landsknechtů, ukázka střelby z palných zbraní, chůdař, dobové hry pro děti, tržiště s rozličným zbožím, ukázky řemesel Danar, dobové občerstvení i tradiční pochoutky v krčmách, "trdlo", cukrovinky, oříšky, prodej medoviny a vína, prohlídky zámku a věže, prohlídky malého technického muzea v podzámčí
Představení v zámku17,00    – tance skupiny ANIMATA v předsálí
18,00    – hudební vystoupení skupiny BRAAGAS v zámecké kapli sv. Vavřince (vchod z nádvoří)
20,00 – 20,30    – přestávka
Večerní program:20,30    – Zahájení večerního programu heroldem, „Švamberkové –  šlechtický rod erbu labutě"
– hudební doprovod skupiny BRAAGAS
21,00    – Červená maska – ANIMATA
21,30    – Gladiátoři – TAURUS. F. GLADIATORIA
21,50    – Ohňová show – IN FLAMENUS
22,10    – Půlnoční lovec – MALEDICTUS
22,45    – Zakončení programu heroldem a slavnostní ohňostroj