Je složité provozovat tento koníček právě v Tachově?

Složité to není, ale je těžké sehnat ty správné lidi, kteří mají o tuto věc zájem. Město nám vychází vstříc, zkoušíme v areálu tachovského muzea.

Jak si opatřujete výzbroj a výstroj?

Koníček je finančně náročný. Dostáváme grant od města, na část se složí naši členové. Oslovujeme různé výrobce zbraní. Například jednoruční meč stojí zhruba dva a půl tisíce korun, boty tři tisíce. Spoustu věcí se snažíme vyrobit sami. Třeba kroužkové košile, které si vyrábíme z pérových podložek a z kůže. Bavlněné košile nám šije krejčí. Začínali jsem v rodinách, dnes nám košile šijí naši známí.

Kolik máte členů?

Před jedenácti lety, když jsme začínali, tak nás bylo šest. Dnes má naše skupina devatenáct členů od čtrnácti do šestapadesáti let. Z toho je devět děvčat. Přičemž děvčata vystupují v bojových scénách stejně jako kluci. Nemají žádné úlevy.

Jak často trénujete?

Cvičíme každou sobotu zhruba od dvou hodin do šesti. Ale bohužel ne vždy se můžeme sejít všichni dohromady. Není výjimkou, že před vystoupením trénujeme například od dvanácti do deseti hodin do večera.

Máte připraveno pro diváky nějaké extra číslo?

Ano. Jmenuje se Krčma u Držky, aneb stokrát jinak. Je to sehraná scénka rvačky v krčmě, kterou během několika vteřin doslova zdemolujeme. Extra je to v tom, že zde převládá akce. Vystoupení je vtipné a předvádíme různé pády a čísla, která mnoho skupin nepoužívá.

Vaše nejnebezpečnější číslo?

Zápas na sekery a řetězy, který předvádějí Richard a Martin Skákalovi. Protože řetězy je velice těžké ovládat. Člověk se s nimi musí naučit pracovat, stahovat je a řídit jejich úder, protože si jinak dělají co chtějí. Vystoupení jsou zároveň fyzicky nejnáročnější.

Kde berete inspiraci pro choreografii vašich soubojů?

Naším základem je kniha o historii šermu. Z té se naši začátečníci učí různé postoje, techniky šermování a držení zbraně. Náměty čerpáme také z filmů. První souboj s holemi jsme odkoukali z filmu Robin Hood. pak už jsme si přidávali různé pohyby podle naší fantazie.

Z jaké historické doby jsou vaše vystoupení? Na jakou dobu se zaměřujete?

Základem je gotika. Ale děláme i renesanci, Barbary, piráty z Karibiku, Římany, Trojskou válku, Spartakovo povstání, Excalibur, bitvu u la Rochelle i bitvu u Moháče.

Kde všude jste již vystupovali?

Více vystupujeme v zahraničí, než v Čechách. Jezdíme převážně do německého Bärnau, kde máme s tamními divadelníky dlouholetou spolupráci. Za tu vděčíme Robertu Dvořákovi, který nám otevřel cestu za hranice. V Bärnau předvádíme své souboje na tamních historických slavnostech, dále s nimi spolupracujeme na různých akcích v rámci sdružení Zlatá stezka. Jezdíme s nimi na různá vystoupení v celém Bavorsku. Před několika lety nás dokonce přijali zástupci bavorské vlády v Regensburgu za účastí německé televize. Jinak jsme se již několikrát účastnili Historických slavností v Tachově, Žandově, nejdále jsme byli v Ústí nad Labem, či Čemínech u Plzně. Pravidelně již osm let jezdíme na hrad Točník, kde se účastníme rekonstrukcí různých bitev.

Kolik máte na kontě vystoupení za dobu existence skupiny?

Za naší jedenáctiletou historii máme za sebou už šest set šedesát vystoupení šermu a čtyři sta třicet nočních vystoupení. Při nočním vystoupení předvádíme ohňovou šou. Plivání ohně, točení tyčí se zapálenými konci, hořící vějíře, skoky přes hořící tyč, hořící točící řetězy a skoky přes hořící kruhy. Děvčata ještě navíc předvádějí Marocký tanec a opalují se na těle hořícími fagulemi.

Jak je náročné připravit si nové číslo?

Ano. Z celého šermu to nejnáročnější. Není těžké vymyslet téma souboje, ale obsadit role a zaujmout aktéry. Dřív mě všichni poslouchali, dnes, když jsou starší a zkušenější, si chce každý prosadit svůj názor. Ale já mám stejně vždy poslední slovo. Nedovolíme si vystoupit před publikem nepřipravení, ale i každé vystoupení je taková malá zkouška.

Jaké máte plány do budoucna?

Chceme připravit další nová vystoupení a rozšířit ještě více naše řady. Zároveň bych chtěl poděkovat všem našim členům za jejich trpělivost se mnou a za jejich přístup k tomu, co dělají. Tento koníček je opravdu velice náročný na čas, finance i fyzičku každého člena skupiny.