Jeho zájem o historii je velmi zajímavý a pro Konstantinovy Lázně přínosný – do obecního zpravodaje totiž připravuje seriál o lidech a domech neodmyslitelně spjatých s dějinami obce. Povídali jsme si přes hodinu a dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací.

Můžeš specifikovat, čím se zabýváš? Co je tvým koníčkem?

Hlavní myšlenkou, která mě zajímala, bylo, jak se událo, že ze dvou hrnčířských domů vzniklo lázeňské místo Konstantinovy Lázně. Převažovala u mě zvědavost, proto jsem hodně začal číst a sháněl informace o historii Konstantinových Lázních. Cítil jsem potřebu vše chronologicky popsat. Začal jsem se zajímat o osudy jednotlivých domů. Kdo je budoval, kdo v nich žil. V Německu jsem se setkal s rodačkou z Konstantinových Lázní, s paní Cilly Schwagerovou, za svobodna Šnáblovou, která mi věnovala sepsání pamětí o Konstantinových Lázních. Paměti sepisovala několik let.

Jak jsi se k této zálibě dostal?

Když jsem působil na obecním úřadě jako starosta, tak jsem zjistil, že agenda o historii je neúplná, nekompletní. Proto jsem se začal zajímat o informace, které chybí. Z toho skutečného děje se tam nic nenajde. Například co se událo, kdo učil ve škole, co v těch dobách bylo akutní. Ta vypovídací hodnota kronik z šedesátých až osmdesátých let je nulová.

Jak dlouho se tím zabýváš?

Myšlenkou zmapovat tu historii se zabývám intenzivně dva roky. Před těma dvěma lety jsem se o to zajímal spíše ze zvědavosti. Teď píšu za pochodu, ale zatím to jde.

Co tě láká na historii Konstantinových Lázní?

Mým motorem je popsat, zmapovat historii Konstantinových Lázní. Vytvořit tomu ucelenou vazbu.

Nemáš strach z tajemna míst, o které se zajímáš?

Někdy, když si přivezu doklady z katastrálního úřadu, tak cítím takové napětí. Napětí, co se dočtu. A čekám, co se z toho dozvím. Z výpisu určitého domu čtu jména osob, které tam žily. A když to zapadne do celého řetězce informací, tak to je velmi příjemný pocit.

Publikuješ své poznatky v jiných médiích?

Ne, nikde je nepublikuji. Jen v lázeňském zpravodaji, kde své příspěvky publikuji dobrovolně.

Nepřemýšlel jsi někdy o tom, že vydáš svou ucelenou publikaci, věnovanou historii?

Ano, přemýšlel, ale nabídl bych to jen obci. Chci ale vše dotáhnout do úspěšného konce. Pokud to bude někoho zajímat, tak to rád udělám.

Jak dlouho ti trvá získat informace o místě nebo domě, který tě zrovna zajímá?

To se nedá říct. Snažím se informace hledat chronologicky. Když ale jedu do archívu, tak tam narazím někdy na zajímavosti, které se mi hodí v jiné části. To, co již mám nalezené, tak to použiji, pokud se to týká právě dané části.

Z jakých zdrojů čerpáš informace?

Čerpám informace od pamětníků z Konstantinových Lázní, z útržků kronik, jezdím pravidelně do oblastního archivu a čerpám údaje z okresního katastrálního úřadu. Někteří lidé z Konstantinových Lázní přicházejí i se svými vzpomínkami, které jsou někdy milé, ale někdy jsou i smutné.

Jaký je tvůj nejoblíbenější historický objekt?

Nejstarší jsou Staré Lázně. Když tam vezmu pamětníky a řeknu jim, ať mi ukážou, kde domy stály, tak mi každý ukáže i tři místa. Co se týká vzhledu některého domu, tak pěkný je obecní úřad. A co se týká zajímavostí o některém domě, tak je to pošta.

Už ti někdo řekl, že si tvé práce váží?

Potkávám lidi, kteří mi říkají, že jsou rádi, že to někdo píše. Že je to jediné, co si mohou o té historii přečíst. Lidé se mě i ptají, kdy se dostanu k jejich domu. Texty píšu podle data výstavby domů.

Myslíš si, že svým koníčkem předáš něco čtenářům?

Doufám, že to čtenáře minimálně zorientuje v čase. Otevře jim to oči, tak jak to otevřelo mně. Moc bych si přál, aby je to vyprovokovalo k zamyšlení se nad situací a nad texty, které píšu. Třeba je něco napadne nového nebo si myslí, že to bylo jinak.

Čím tě tvůj koníček naplňuje?

Ze začátku to byla zvědavost, poté takové sebeuspokojení a hlavně, že jsou na to kladné ohlasy. Nyní se to přelívá do takové povinnosti. Dnes se to mísí.

Kolik věnuješ svojí zálibě času? Kdy se jí věnuješ nejčastěji?

Každý máme nějakou potřebu něco dělat. Nejtěžší je to přes léto, když je dlouho vidět a člověk pracuje na zahradě. Já jsem taková sůva, začnu psát v osm hodin večer a skončím třeba ve dvě hodiny ráno.

Chtěl bys něco čtenářům sdělit?

Pokud by měli nějaké informace o historii Konstantinových Lázní a mohli by mi je sdělit, případně vypůjčit sepsané zajímavosti, fotografie domů, byl bych moc vděčný. Nebo něco doplnit, budu rád.

Iveta Luňáková