Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historie obce Prostiboř

Obec Prostiboř tvoří Prostiboř, Telice a Kopec. První zmínku o Prostiboři nacházíme v tzv. zakládací listině kladrubského kláštera.

6.4.2011
SDÍLEJ:

U vás na návštěvěFoto: DENÍK

Je to jedna z vesnic, které kníže vyjmul z darování klášteru a ponechal ve svém vlastnictví. Její vznik spadá do 1. půle 11. století, kdy slovanské osídlení postupovalo z vnitřních Čech podél západočeských řek a podél dálkové cesty z Prahy do Bavor. Do panských rukou se Prostiboř dostává nejpozději začátkem 13. století.

Z prvních vlastníků známe bratry Radoslava a Bohuše. Radoslavovi synové Jindřich a Vintíř přesídlili do východních Čech a stali se předky pánů z Brandýsa, tedy i známého válečníka Jana Jiskry. Na Prostiboři se pak roku 1333 připomíná Habart, příslušník rodu, který původně sídlil ve Svržně a Tasnovicích. Habartově dceři Fietě poskytl klášter v roce 1346 do užívání ves Tuněchody a Habart zas založil zádušní nadaci dotovanou z platů tří nevolníků z Telic a to je první listinná zmínka o této vsi, která po většinu vrchnostenského období tvořila s Prostiboří a blízkým Darmyšlem jedno panství. Habart zastával funkci zemského sudího a chebského hejtmana a připomíná se roku 1362 naposledy. Z jeho synů se do dějin panství zapsal Racek, ale ten už v roce 1373 vyměnil panství s klášterem v Kladrubech za vsi Meclov a Ohnišťovice. Klášter získané zboží většinou zastavoval. Roku 1421 padl klášter Kladruby do rukou husitů a v té době byl zřejmě dobyt i prostibořský hrad. Okolo roku 1510 získávají panství od kladrubských mnichů Dobrohostové z Ronšperka, od roku 1537 jsou vlastníky Točníkové z Křimic a v letech 1624 – 1729 Volfingárové z Ploskovic. Za nich došlo v roce 1685 k rozdělení panství na samostatné statky. V letech 1729 – 55 vládnou prostibořským zbožím Širntyngárové ze Širntynku. Telice vlastnil v té době František Antonín Locker z Lindheimu, ale za hrabat z Opršdorfu je panství opět sjednoceno. Od roku 1789 následují Václav Hora z Ocelovic, Jindřich z Grafenreuthu a Wolfové. Od Wolfů získávají Telice manželé Walterovi z Kozolup a Prostiboř je v roce 1845 připojena k borskému velkostatku knížat Löwensteinů, kde setrvává až do předválečné doby. Za pozemkové reformy získal prostibořský zámek velkostatkář Václav Spiller, který si sem nechával za války posílat válečné zajatce jako levnou pracovní sílu. Telický zbytkový statek koupil prostibořský sedlák Václav Schwab se synem. Před koncem války prošlo Prostiboří několik zajateckých transportů.

Berní rula roku 1654 v Prostiboři uvádí 6 sedláků, 5 chalupníků, 5 domkařů, 1 staršího Žida a faru; v Telicích 8 sedláků a jednoho nově osedlého. Tereziánský katastr zná v Prostiboři 18 hospodářů a 160 obyvatel, v Telicích 19 hospodářů, 10 domkařů a 113 obyvatel. Židovská obec v Postiboři vznikla před rokem 1616, v Telicích jí lze doložit k roku 1716. V roce 1759 se v Prostiboři narodil předseda vídeňské židovské obce, Izák Hofmann z Hofmannsthalu, pradědeček známého rakouského básníka a roku 1772 se zde narodil hebrejský básník, rabín Menachem Mendel ben Naftali Hirsch Kargan. Z Kopce pochází Leopold Wölfler (1818 – 1889), „bohem nadaný lékař“, přívrženec přírodního léčitelství, lidumil a dobrodinec. Jeho synem je Antonín Wölfler (1850 – 1917), c.k. dvorní rada a profesor chirurgie na univerzitě v Praze. Ten je pochován na místním hřbitově. Jeho hrob nese na mohutném žulovém podstavci masivní kříž s latinským nápisem Limen vitae sed non amoris, Hranice života, nikoli však lásky.

Kostel sv. Mikuláše se připomíná k roku 1356 jako farní. Gotická stavba byla v lodi zbarokizována a věž přistavěna v letech 1753 – 56, rekonstrukce fasád a střech proběhla naposledy v letech 1986 – 88. Zvon z roku 1551 má český nápis. V dlažbě kněžiště heraldický pískovcový náhrobník Renáty z Opršdorfu (+1770), další v lodní dlažbě. Patronátní lavice nese znak Perglárů a Cedviců (okolo 1750). Pod kostelem se nachází barokní kaple sv. Jana Nepomuského, nad kaplí pak dvě asi 22 metrů vysoké chráněné lípy srdčité. Fara je barokní s podstropním trámem. Při cestě k zámku se nalézá sýpka vystavěná roku 1818. Památník na návsi původně upomínal na oběti 1. světové války, po příchodu českých obyvatel byl změněn na památník připomínající znovuosídlení obce českým obyvatelstvem a osvobození Československa. Prostiboř je vesnická památková zóna, má soubor zděné architektury konce 19. století. Typickým znakem jsou fasády s bosáží, půdní polopatra a četné otvory ve štítech.

Za jediný možný pozůstatek telické tvrze, připomínané roku 1373, se považuje gotický portál zasazený druhotně v mladším špejcharu v západní části vsi. Původní zámeček vyhořel, nový byl po 163 leté existenci demolován. Kaple Panny Marie Pomocné v Telicích je barokní z roku 1720, vystavěná z podnětu Anny Františky Volfingárové. Pomník obětem 1. světové války ze sedmihorské žuly uvádí jména třinácti padlých. Starý židovský hřbitov na západním svahu kopce Valuška byl obnoven v roce 1801 a rozšířen v roce 1905. Je poměrně dobře zachovalý, zejména starší část s relativně malými kamennými náhrobníky z druhé půle 18. století. Nejstarší rozluštitelný nápis pochází z roku 1767. Najdeme zde i hrobku Wölflerů z Kopce.

Gotický kamenný hrad pochází z roku 1307. Nejvíce starých prvků najdeme v jihovýchodní části objektu: torzo středověké čtvercové věže, která chránila vstupní bránu, původní gotický portál, hrotitá střílnovitá okénka a okénko s trojlistem, unikátní gotický strop z dubových půlkuláčů, snad nejstarší datovaná památka svého druhu v Čechách. Poslední podoba stavby pocházela s pozdní renesance, baroko přineslo úpravu interiérů, výškové sjednocení a nový most přes příkop, zděný na třech obloucích. Klasicismus dal vzniknout arkádové pavlači na segmentových obloucích se 14 pilíři. Poměrně hodnotné fresky z doby před rokem 1537 (Poslední večeře Páně, Panna Marie Nanebevzatá, Sv. Kryštof) byly restaurovány a nové umístění našly na zámku v Horšovském Týně.

6.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Žáci 1. třídy Základní školy Mánesova Stříbro, s třídní učitelkou Hanou Kalistovou a asistentkou pedagoga Pavlou VavřičkovouMohamed Omar Badawy, David Bacher, Milena Bojdová, Marie Eliška Čečková, Alex Eremiáš, Hana Heřmanová, Natálie Jonášová, Nelly Kais

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení