Tu by ale měli rodiče vybírat zvláště obezřetně, ne všechny jsou totiž pro dětská záda ideální. „V první řadě, taška by měla na zádech dobře sedět," říká dětský lékař František Barták. „Pohodlně by měly sedět ramenní popruhy a neměly by nikde tlačit. Obsah batohu by měl být rovnoměrně rozložen na celá záda," radí dále. Vyztužená zadní část by měla být u kvalitního batohu samozřejmostí. „Dítě musí mít pohodlný pocit bez ohledu na to, co v brašně nosí," shrnuje.

Břemeno by nemělo podle lékaře vážit více než deset kilogramů. „A i to je moc," připouští pediatr. Záleží ale na tělesné schránce žáka.

Často se u potomků setkáváme s nošením „báglu" přes rameno. Jasně, je to pořádná frajeřina, ovšem může se nepěkně vymstít. „Když si na to děti zvyknou, dříve nebo později se dostaví skolióza. Páteř se může vychýlit," upozorňuje Barták.

V Tachově se dají slušné batohy, které odpovídají radám lékaře, pořídit. Z rodinného rozpočtu si na ně ale odeberte minimálně jedenáct stovek. „Batoh by měl být lehký, měl by mít reflexní prvky a samozřejmě vyztužená záda. Příjemnými doplňky jsou pytlík na bačkůrky a pláštěnka," říká Helena Šimáková ze specializovaného obchodu na tachovském náměstí s tím, že rodiče najdou v obchodě brašny s cenovkou maximálně šestnáct set korun.

Jak nejlépe vybrat školní brašnu a cenové srovnání najdete v tištěném vydání úterního Tachovského deníku.