„K tradiční soutěži o nejhezčí a nejchutnější jablečný štrúdl přibude letos i ochutnávka jablečného piva, speciálně uvařeného pro tuto příležitost. Kulturní program se mimořádně rozrostl na čtyři scény a návštěvníky z okolí přiveze dobový autobus," řekl Deníku Jan Florian z pořádající Místní akční skupiny Český Západ. Restaurace v okolí pak pozvou v následujících dnech své hosty na speciality inspirované jablky.

Součástí slavností bude opět jarmark. Na něm se představí dvacet řemeslníků z okolí, kteří nabídnou šperky, dekorace a bytové doplňky, keramiku i ručně šité a pletené oděvy. „Vrch Krasíkov nám začíná být pomalu malý, proto jsme se rozhodli na něj přednostně umístit stánky nositelů značky Místní výrobek ze západu Čech a ostatní řemeslníky pak na další jarmark ve Dvoře Krasíkov pod vrchem," uvedla manažerka pořádajícího Mikroregionu Konstantinolázeňsko Miroslava Válová.

Kulturní program letos organizátoři rozdělili mezi čtyři scény. Hlavní pódium na návrší obsadí hudební skupiny jako Koren (balkánský a jiný folklór), Poitín (irská hudba z Plzně), Lidová muzika z Chrástu a Cavalla Canor (středověká hudba z Kladrub). Diváci se mohou těšit i na divadelní představení Komedyjantů z Tachova a česko-německé představení Archa Noemova připravené dětmi z Mikroregionu Konstantinolázeňsko a Kommunale Allianz Steinwald.

„Přímo u zříceniny hradu Švamberk pak bude dětská scéna, kde se představí Pohádkové divadlo tety Terezy z Křivoklátu a také Kratochvilný automat, který přiveze slavné scény ze slavných filmů v trochu jiném pojetí. Novinkou letošního ročníku bude také netradiční divadelní prostor přímo na úpatí vrchu, který poskytne Autobus 2015. Návštěvníci se zde budou moci informovat o projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, zkusit své štěstí a dobrou mušku v neobvyklé dada – střelnici, nebo si zatančit za zvuků živé i reprodukované hudby," doplnil Florian.

Program završí v 18 hodin svérázné loutkové představení K.U.Ř.E. – Krize Umělce Řešícího Existenci v podání divadla DNO.

Čtvrtou kulturní scénu bude tvořit Dvůr Krasíkov, kde bude od 13 hodin připravena country zpívaná se skupinou Náhodné muzikantské uskupení a ve 20 hodin začne ve stodole koňský bál, na kterém vystoupí MHS a Petr Kratochvíl. Překvapením večera bude westernová show na živém koni Jimmyho Magury.

Při slavnostech bude na vrchu Krasíkov zpřístupněna i kaple Máří Magdalény, kde pokračuje obnova podlahy a související archeologické práce. S jejich výsledky seznámí návštěvníky na komentovaných prohlídkách sami archeologové a historici.

Jako v předchozích letech, i letos čeká dětské návštěvníky několik výtvarných dílen, které budou umístěny při cestě na hrad. Novinkou je zpřístupněná vyhlídka z hradní věže. Své místo budou mít na vršku i jednotlivé obce, tvořící Mikroregion Konstantinolá­zeňsko, které se představí společnou výstavou, doplněnou o prezentaci 10 let obnovy Krasíkova.

Již poněkolikáté se slavností zúčastní také bavorský partner Kommunale Allianz Steinwald, který pro návštěvníky připraví různé bavorské delikatesy.

Samozřejmostí slavností jsou jablečné speciality, které mohou návštěvníci ochutnat. Kromě jablečného moštu, křížal, jablečných koláčů, buchet a dalších dezertů to budou jablka v županu, placky s jablečnými povidly, vepřové nudličky s jablkem nebo kachní prsa na medu s jablky a jablečné pivo Chodovar.

Tradiční soutěž o nejchutnější a nejhezčí jablečný štrúdl, do které mohou hospodyňky i pekaři přihlašovat své záviny, bude uzavřena ve 14 hodin a její výsledky budou vyhlášeny v 16 hodin.