„Tehdy jsem se sešel se Zdeňkem Procházkou, autorem publikací o památkách Plzeňska. Ukázal mi dva smírčí kříže ve Vítkově,“ vzpomíná František Soukup z Klubu hledačů. „Za pár měsíců jsem chtěl to místo ukázat, ale už jsem to místo nenašel. Požádal jsem tenkrát o pomoc vítkovskou starousedlici německého původu. Věděla, kde to místo je. Jenže když jsme došli na místo, kde měly stát, byly tam po nich jen dvě díry. Tři týdny jsme tenkrát hledali zloděje a nakonec ho i našli. Křížky vrátil a my jsme je pak se Zdeňkem zasadili pod velký dub na návsi,“ vzpomíná František Soukup na první objevené a opravené smírčí kříže.

A následovaly další smírčí kříže. Některé nedaly moc práce. Například kamenný kříž u Lomu u Tachova stačilo jen postavit. Ale třeba ten u Vilémova stavěli hned třikrát. „Když jsme ho našli vyvrácený už potřetí, přivezli jsme beton a udělali z něj pro kříž betonové lůžko,“ vyprávěl František Soukup. Smírčí kříž na Valše našli vyvrácený, tak ho na kraji lesa znovu postavili.

Pak se parta hledačů pustila do oprav božích muk a křížků. „První křížek byl u Bernartic. Byl povalený a litinový kříž byl rozlámaný na pět dílů. Po opravě ale na místě dlouho nevydržel. Někdo ho urazil a ukradl,“ popsal Soukup. Další rozlámaný litinový kříž našli u Křivců. Ten je po opravě uložen v místním kostele. Pak opravili křížek u Nové Vsi, kde dlouho nemohli najít základový kámen, u Neblažova, který dal dost práce, Boží muka u Pořejova, která už jsou opět poničená. Našli a opravili i pomníček k výročí šedesáti let panování císaře Františka Josefa I. a další památky. Ta poslední, třináctá, je v bývalé vesnici Bohuslav. Všechny opravy dělali členové klubu ve svém volném čase a zcela zdarma.