Zdeněk Správka. Tak se jmenuje nový český šampion v hledání pokladů. V Tachově se totiž o víkendu uskutečnilo již 13. Mezinárodní sportovní setkání detektoristů a zároveň 7. Mistrovství České republiky v detekci kovů.

„Na tato setkání se vždy těším,“ uvedl jeden z účastníků Ota Šindelář z Příbrami. „Letos jsem tady už posedmé, nebo poosmé. K tomuto koníčku mě přivedl zájem o archeologii a napětí při hledání. Nejčastěji nacházím nejrůznější vojenské známky a předměty z druhé světové války,“ pokračoval Šindelář. Tyto závody jsou co do organizovanosti i rozsahu ojedinělé nejen v Evropě, ale podle slov hlavního organizátora Františka Soukupa z Tachova i na světě. „Na start se postavila asi stovka závodníků z několika zemí. Jsou tady účastníci například i z Německa nebo Nizozemska,“ řekl Soukup.

Závod byl rozdělen do dvou disciplín, v nichž soutěžily kategorie mužů, žen a juniorů. První disciplínou bylo hledání deseti kovových čtverečků na čas, druhou počet nalezených mincí za třicet minut. Vítězkou mezi ženami se stala Martina Hanslová. Našla deset čtverečků za sedm a půl minuty. Mezi juniory byl nejlepší Jakub Švarc, který zároveň vyhrál i druhou disciplínu, kdy za třicet minut nalezl padesát čtyři mincí. Vítězem mužské kategorie se stal Uwe Krukenfelner z Německa.

Titul absolutního krále hledačů získal Zdeněk Správka, který vyšel nejlépe při vyhodnocování společných výsledků z obou disciplín. „Jsem rád, že nám závodníci zachovávají přízeň. V budoucnu bychom chtěli uspořádat tady třeba mistrovství Evropy. Máme u nás nejlepší louku, co jsem kdy viděl,“ uvedl na závěr František Soukup.