Jak ale celá namáhavá soutěž vypadá? Hasič v plné výstroji uchopí dvě proudnice B a utíká s nimi zhruba padesát metrů. Položí je na metu a doběhne k takzvanému hammer boxu, kde obouruč s palicí provede třicet úderů mezi stěnami speciální konstrukce. Odtud, už poněkud vysílený, vybíhá vstříc bariéře, kterou musí přelézt. Za ní jsou přichytstány dvě plynové láhve. S nimi musí oběhnout metu a postavit zpět na původní místo. Poté musí transportovat osmdesátikilo­gramovou figurínu úchopem obouruč na vzdálenost asi třiceti metrů. Když ji položí, zbývá už jen výběh do vršku – zhruba do třetiny sjezdovky.

„Ten výběh byl nejhorší vzhledem k tomu, že člověk už nemá dost sil," zhodnotil devatenáctiletý Víťa Šimák, která závodil za tým SDH Tachov v kategorii juniorů a obsadil šesté místo. „S hadicemi problém není, s nimi při požárním sportu běháme běžně. Hammer box není také zlý. Mnohem horší je bariéra, protože vás táhne zpět dýchák," dodal s tím, že dráhu si mohli účastníci vyzkoušet předem.

Ačkoliv mladý hasič hovořil o vysílení a námaze, jeho starší kolega, jeden z vítězů a tachovský profesionální hasič mluvil o opaku. „Krize nebyla žádná. Bylo to pěkné a závod byl povedený," uvedl Martin Krejčí krátce poté, co sešel z kopce.

Hlavním pořadatelem byl teprve dvacetiletý Michal Abrahám z Tachova. „Inspiroval jsem ve škole, kde jsme takový závod měli. Více se to blíží naší práci," přiblížil mladík, který je zároveň profesionálním hasičem.

Na sobotní soutěž o putovní pohár přijely jednotky z celých západních Čech. „Máme tady například lidi z Halže, Plané, Dílů, Zruče, Karlových Varů nebo Tlučné," vyjmenoval Abrahám.

Soutěž vymysleli američtí hasiči zasahující v mrakodrapech, postupně se rozšířila do celého světa. V sobotu se v Ústí nad Orlicí shodou okoloností konalo české mistrovství.