Řemeslníci dokončují stavbu jeho dokonalé repliky. Zrodu nové dominanty Světců si všimli i obyvatelé Tachovska.

„My všichni, kteří se potkáváme při vycházkách Aglainým údolím, jsme si už před léty všimli rozměrného a úhledného holubníku,“ upozornila Deník Jiřina Pulerová z Tachova. „S kamarádkou kolem něj chodíme léta. Líbil se nám v době, kdy byl pevný. Nad chátrajícím jsme vzdychaly a přály si, aby se nezřítil. Ale sešel věkem i nepřízní počasí,“ dodala. Jiřina Pulerová si jako mnoho ostatních přála, aby holubník nezmizel docela. Přání bylo vyslyšeno. „Zcela nový holubník teď svou střechou stříbřitě září do okolí. Pěší se pod ním dokonce budou moci skrýt před nepohodou. Díky všem, kdo se o obnovu této památky zasloužili,“ vyjádřila se Pulerová.

Investorem obnovy holubníku a jeho majitelem je Zdeněk Vobořil z Tachova. „Pozemky i s holubníkem jsme získali v restituci. Holubník byl stržen před lety nešťastnou náhodou při zavážení sena. Bylo mi to strašně líto a řekl jsem si, že jej jednou nechám opravit,“ řekl Deníku. „Podařilo se, aby jej památkáři zařadili mezi památkově chráněné objekty a pár let jsem neúspěšně žádal o dotaci na opravu. Ta konečně přišla koncem října loňského roku, podařilo se najít báječné firmy a holubník je dnes před dokončením,“ uvedl dále Vobořil.

Opravu stavby finančně podpořilo Ministerstvo kultury. Objekt pochází z roku 1932 a kromě prostoru pro chov holubů v horní části se v jeho přízemní části nachází altánek. „I ten má pro osadu Světce svůj historický význam. Kdysi se v něm scházívala mlynářská chasa a sloužil tedy jako místo společenských setkání,“ dodal majitel. Ten se chce pokusit zachránit další památkový objekt – u můstku objevil na vlastních pozemcích podstavec, na kterém stávala socha sv. Jana Nepomuckého.

O opravu památkově chráněného holubníku se postaral především Aleš Turner. „Jedná se o přesnou repliku stavby pocházející z roku 1932. Ostatně, letopočet je k vidění v horní části stavby. Přesnou repliku bylo třeba udělat právě kvůli tomu, že objekt je zařazen mezi památky. Stavíme podle projektu, který byl vytvořen na základě původního projektu,“ uvedl Deníku stavitel.

„Holubník je zajímavá stavba, jedná se o osmiúhelníkový holubník s altánem. Památkáři jsme měli předepsaný i materiál, který se při obnově používal. Je to staré smrkové dřevo, začepované dřevěnými kolíky. Postupovali jsme podle starých řemeslných metod, takže ve stavbě nenajdete například žádné šrouby,“ doplnil Turner.