Holubi při něm startují z německého Kaiserslauternu do Tachova. Závod měří zhruba tři sta padesát kilometrů.

Účastní se jej také holubi tachovana Jaroslava Weinera. „Holuby chovám už čtyřicet let. Momentálně jich mám více než stovku,“ řekl Deníku. Jeho holubi se už také několikrát stali šampiony.

Závody pořádají holubáři celkem často. „Letos jsem se zúčastnil kolem patnácti závodů, tento bude letos můj poslední,“ pokračoval tachovský chovatel. Holubi z jeho chovu se mimo jiné účastnili také závodu se startem ve francouzském Le Mans. „Byl to zatím nejdelší závod, kterého se účastnili,“ uvedl dále.

„Každý chovatel zná přesnou vzdálenost od startu ke svému holubníku. Když holub přiletí, změří se přesně čas. Pak se vydělí počet minut počtem kilometrů. Z toho se pak zjistí rychlost a nejrychlejší holub poté vyhrává,“ dodal Weiner.

Chovatelství holubů má na Tachovsku dlouholetou tradici. „Nyní je nás už málo, kolem dvaceti. Dnešního závodu se zúčastní holubi od šesti chovatelů,“ doplnil.

Podle jeho slov je důležitý trénink i výběr holubů pro závody. „Důležitý je jeho původ. Jestli má v rodokmenu nějaké kvalitní předky, kteří měli dobré umístění. Pokud ne, musí se vybírat dále,“ shrnul chovatel.