„U výjezdů, kdy se likvidují hnízda bodavého hmyzu, jsme letos začali jezdit už během května. Navýšení jsme ale pocítili teprve v těchto dnech. Nejčastěji se zneškodňují hnízda sršňů,“ uvedl František Vaško, tiskový mluvčíHZS Plzeňskéhokraje. Technickou výpomoc při odstraňování rojů záchranáři pomalu odbourávají. „Lidé naší pomoc zneužívali. Dnes zasahujeme jen u případů, kdy jsou ohroženy lidské životy, nebo se v objektu nachází více osob. Jako ve školách, nemocnicích či na úřadech,“ doplnil Vaško.

„Na likvidaci hmyzu používáme nejrůznější přípravky. Dříve se roje sklepávali a usmrcovali. Teď je většina jednotek vybavena vysavačem, který roj rozdrtí. Používá se i chemická likvidace. Zejména pak v místech, kde je obtížný přístup se odlomí několik kusů obložení a místo se vystříká,“ vysvětlil Vaško. Dalším způsobemje i fyzická likvidace. A co se včelami, ty se také zlikvidují?

„Někdy se včelař nabídne, že se roje ujme. Někdy se stává, že se neví, komu roj patří, pak si ho nikdo nevezme kvůli obavám z nemocí, které může přenášet. Nikdo si dobrovolně svůj chov neohrozí,“ uvedl Vaško. Ani hasiči neuniknou při zásahu několika štípancům. „V dřívějších dobách byl problém s ochranou zasahujících hasičů před napadením od hmyzu. V současnosti mají už ve výbavě i kuklu,“ konstatoval mluvčí. V této době by si měli dávat větší pozor zejména lidé alergičtí na hmyzí bodnutí.