„Za krásného počasí se do Košic sjelo patnáct set horníků a hutníků ze Slovenska, Čech, Maďarska, Německa, Francie, Holandska, Slovinska, Polska, Ukrajiny, Rakouska a Itálie. Při pátečním šachťáku v místním kulturním domě byly představeny všechny hornické delegace a hornické prapory všech zúčastněných," popsal místopředseda stříbrského spolku Karel Neuberger s tím, že Košicím předala pomyslný štafetový kolík hornická delegace z holandského Haarlenu.

Horníci si mohli při svém pobytu na Slovensku prohlédnout centrum Košic. „Je to velmi dlouhá pěší zóna se spoustou zahrádek a posezení, s nejstarší gotickou katedrálou na východě, zvonicí a dalšími památkami. Zde se odehrál i sobotní večerní hornický a hutnický průvod. Na tribuně se vystřídalo velké množství řečníků. Závěrem byly tradičně oceněny osobnosti. Náš spolek dodatečně udělil vyznamenání pánům Čilíkovi, Vozniackému, Durovemu a Čellárovi ze Slovenska," dodal Neuberger.

Delegace ze Stříbra si také prohlédla hornická muzea a štoly na východním Slovensku. Další evropské setkání hornických spolků ve středoevropském regionu se uskuteční v roce 2016, a to v české Příbrami. Stříbrští horníci se také chystají na letošní setkání českých hornických měst, které bude v září hostit Kladno.