V obřadní síni se sešli horníci z Prahy, Plzně, Příbrami, Mostu, Sokolova, ale také z Bánské Šťavnice a Pezinoku a jejich řady čestně doplnili členové Městské gardy ostrostřelecké. Kniha, kterou horníci křtili, se jmenuje Královské horní město Stříbro, a je v pořadí třetí knihou, kterou autor Karel Neuberger vydal.

„Kniha je pokračovaním o historii dolování na horách olověných u Královského města Stříbra a k tomuto počinu jsem se rozhodl díky ohlasům čtenářů,“ říká Karel Neuberger. Autor má silné rodinné zázemí a velkou podporu přátel. „Víte, můj manžel tím žije, je to prostě horník se vším všudy,“ uvedla jeho žena Alena. „Pokud není ve skanzenu, sedí u počítače a jí ani kolikrát netuším, že zrovna něco píše pro svou knihu. Ale musí říct, že je to moc dobrý manžel a rozhodně mě nezanedbává,“ usmívala se Alena Neubergerová.

Kromě různých významných ocenění došlo i na gratulace k narozeninám, a to hned ke dvěma. Dlouholetý lékař horníků Jaroslav Plecháč a otec autora Karel Neuberger se dožívají významného jubilea 75 let, a tak oba dostali dort a osobní gratulace. Doktor obdržel dort ve tvaru injekční stříkačky. Závěrem nechyběla autogramiáda, fronta se utvořila tak velká, že sám autor se podepisoval půl hodiny. „Jsem rád, že mě přišli podpořit všichni mí přátelé a všem děkuji. Také tímto posílám velký dík sponzorům, své rodině a všem za důvěru,“ vzkazuje všem spokojený Karel Neuberger.

„Karel je výborný kamarád, je s ním sranda. Do hornictví je tak zapálený tělem i duší, prostě pravý horník,“ prozradila nám Jarmila Klepsová. Závěrem zahrála pravá hornická kapela ze Stříbra.