Horští záchranáři rozšiřují své služby i na Tachovsko. V minulém roce provozovali a nadále také provozují stanoviště u Golfu ve Slavkovském lese, letošní zimu hodlají vyjíždět také z bývalé roty Slatina u Tří Seker a od rozhledny Havran. Zatím jen o víkendech a svátcích a při dostatečných sněhových podmínkách. „Už nynější zimu je v plánu rozšířit služby horských rangerů právě na Havran a u Tří Seker. Je to pilotní záležitost a vlastně i zkouška," říká k věci velitel Záchranné služby Royal Rangers Tomáš Rusňák. Rozhodnutí předcházela řada záležitostí i událostí, jednou je například zjišťování potřeb. „Velice nás zaujalo stanovisko CHKO Český les, kde ředitel správy na Přimdě Tomáš Peckert vnímal potřebu zřízení stanoviště na Havranu velice příznivě," dodává Rusňák a pokračuje v líčení důvodů. „Dlouhodobě směřujeme k činnosti horské služby."

Nabízí se ale otázka proč v kopcích Českého a Slavkovského lesa, jejichž nejvyšší vrcholky jsou na Tachovsku
a u Mariánských Lázní maximálně v úrovni necelých tisíce metrů nad mořem? „Také na německé straně je podobná služba a berou to tam jako běžnou věc a samozřejmost. Nikdo z hasičů a od sanitek neříká, že službu jsou schopní dělat. Proto tam mají horské specialisty a odbavuje je stát. My tady máme kopce podobné a divočinu vlastně i větší," dodává velitel horských záchranářů.

Nenahrazují systém, vyplňují mezery

Záchranná služba Royal Rangers nechce nijak nahrazovat stávající zaběhnutý záchranářský systém, kde fungují zdravotnické záchranné služby a hasičské záchranné sbory. „Snažíme se spíše vyplnit prostory, kde systém má díry." Jedním z hlavních důvodů, proč fungují v Českém a Slavkovském lese, je podle horských záchranářů také to, že v minulosti ve Slavkovském lese zahynuli dva lidé. „A přitom my na jejich záchranu byli připravení. Jenže nikdo z operačního střediska nás k tomu nezavolal," podotýká velitel Rusňák a přibližuje, že jako příklad je možné uvést zimní vánici a běžkaře s infarktem. Uprostřed lesa se k němu těžko dostávají hasiči a vrtulník nemůže vzhledem k nepříznivým podmínkám vzlétnout. Pak mohou pomoci horští záchranáři disponující jak lidmi, tak ale i technikou v podobě třeba pásových čtyřkolek se zapřaženými sáněmi pro dopravu ležícího pacienta. „Bohužel nás k tomuto a dalšímu případu nikdo neposlal, tak to nás také motivovalo se s tímto systémem rozloučit."

Po Golfu přichází Havran

Založili tedy stanoviště horských rangerů. Loni první nad Mariánskými Lázněmi u Golfu, kde jsou dostupní pro běžkařské trasy ve Slavkovském lese a také pro sjezdovku v Mariánských Lázních. „Město naší službu přivítalo a podporuje nás. Už jen pro to, že pro cizince i další návštěvníky je tam nějaký kredit zabezpečení," dále říká s tím, že kapacitou horští rangeři postačí na plnění v zimním období, kdy pohyb návštěvníků vnímají jako velice rizikový. Letošní zimu založili nové stanoviště na zmiňované kótě Havran. Sloužit ale budou jen když napadne sníh, dostupnost služby slibují do jedné hodiny. Co se týká techniky, tak mají k dispozici to, co horská služba ČR. Zajímavostí je, že na místě mají například i přenosný AED, tedy automatický externí defibrilátor. Horští záchranáři ale za své služby nedostávají peníze od zdravotních pojišťoven. Službu tak musí financovat výnosem z jiné pracovní činnosti, pomáhají jim obce, sponzoři a něco získají i z grantů.
Roayal Rangers je celosvětová křesťanská organizace, která cílí na vzdělávání a volnočasové aktivity. Na Tachovsku a Mariánskolázeňsku fungují už dvacet let. „Zaměřili jsme se na různé věci. Děláme práce s dětmi, volnočasové aktivity, pořádáme tábory, zaměřujeme se na outdoor, snažíme se být hodně v terénu. Jezdíme i do ciziny a to k moři pod vodu nebo do hor na vysokohorské věci," popisuje Tomáš Rusňák.

Za dobu jejich existence se také vyprofilovala Záchranná služba Royal Rangers. Nápad ji zřídit se rodil někdy kolem roku 1998, kdy členové pomáhali při povodních v republice. Jezdili pomáhat na Labe, ale i na Šumavu. Šlo o dobrovolné záchranáře, kteří si svým umem, dovednostmi i fyzickými předpoklady dokázali vydobýt své místo na poli pomoci v extrémním terénu ať už právě na horách nebo ve vodě.