Malá maringotka předělaná na stanoviště dobrovolníků ze záchranné služby Royal Rangers stojí u rozhledny na Havranu už několik let. Pravidelně zde drží služby dobrovolníci, kteří jsou schopni pomoci lidem, kteří podcení své síly i oblečení a přijde náhlá změna počasí. Takovému prochladlému návštěvníku mnohdy postačí i jen teplý čaj a chvíli pobýt v teple. Dokáží ale pomoci i se zdravotními potížemi, nebo zbloudilcům, co hledají cestu. Od pondělí druhého svátku vánočního zde slouží Ladislav Kucharčuk. „A služba zde bude i na Silvestra a první den nového roku,“ usmál se dobrovolník, který v Royal Rangers není nováčkem. „Seznamovat se s touto činností jsem začal už v mých čtrnácti letech. Nejprve jsem vypomáhal a už několik let sloužím jako dobrovolník záchranář,“ sdělil Deníku s tím, že za letošek mají na Havranu za sebou několik událostí, při kterých pomohli lidem.

A právě na Silvestra bývá u rozhledny rušno, kdy se zde sejdou i desítky lidí. „Na závěr roku pak přijede i další kolega do služby.“ Dobrovolníci jsou u Havranu hlavně o víkendech a při sněhové pokrývce, kdy do míst vyrazí více turistů. Další stanoviště mají v Mariánských Lázních u sjezdovky.

Tradiční vánoční příběh s betlémskými postavami zhlédli diváci v kostele Máří Magdalény v Tachově.
Jezulátko z živého betlému si v Tachově zahrála usměvavá Stela

To, že někteří lidé podceňují počasí a nadmořskou výšku dokládá případ, kdy si právě Na Nový rok vyšla žena na procházku z Německa a nebyla dobře oblečená a hledala pak na lesních cestách pomoc šest hodin. Po telefonickém zavolání pomoci ji za půl hodiny záchranáři Royal Rangers našli a zjistili, že jde o ženu ze sousedního Bavorska. Paní si tehdy vyšla „jako kdyby šla vynést smetí" - tedy nalehko, a následně potom bloudila v mraze kolem 10 stupňů pod nulou po Českém lese.

I když letos předpověď počasí naznačuje na závěr roku až nebývale teplé počasí, budou na kótě Havran dobrovolníci držet službu až do neděle 1. ledna 2023.