VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrad Roupov byl o víkendu v obležení

Roupov, Přimda - /OD SOUSEDŮ/ Poprvé v historii hradu se konaly  prohlídky s průvodcem, veřejnosti organizátoři promítli také nový dokument o Roupově.

18.6.2013
SDÍLEJ:

Na Roupově se konaly komentované prohlídky, v podhradí promítal dokumentFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Poprvé v historii hradu se na Roupově konaly komentované prohlídky s průvodcem. Přilákaly téměř tři stovky návštěvníků, kteří si prohlédli hradní zříceninu, viděli příběh Verbování v podání skupiny historického šermu Kargen a večer se promítal nový dokument o hradě. Vzhledem k velikému zájmu museli průvodci rozdělit zájemce o výklad na několik třicetičlenných skupin a také film organizátoři promítli dvakrát pro dva plné sály diváků.

Jako o velice pozitivním místě hovoří o hradě hlavní aktér sobotních prohlídek s průvodcem Libor Marek z Přimdy a proto si Roupov vybral také k natáčení dokumentu. „Nikdy tento hrad nebyl dobyt, nikdy nebyl vypálen a energie je na Roupově kladná. Navíc můj kolega Josef Babka odsud pochází," říká o důvodech proč právě Roupov a dodává, že býval na počátku 17. století nazýván luxusním knížecím zámkem. Měla se tam nacházet pozlacená kamna za 1000 tolarů. „Což na tu dobu bylo něco neuvěřitelného".

Nečekaný zájem 
o hrad

Návštěvníci se dozvěděli několik zajímavostí z výkladu průvodců. „Místní hrad ukrývá například zbytky fresek, které jsou důkazem kdysi honosného sídla pánů z Roupova. Další perličkou byl příběh pana Něpra, jenž upadl v nemilost a byl žalářován spolu s Janem z Pomuka," poukazuje historik Josef Babka. A vypátrání historických skutečností bylo pro organizátory někdy oříškem. „Složité je to především na čas, protože informace musíte nejprve shromáždit, vybrat nejzajímavější a zjistit věrohodnost. Největší studnice jsou knihy F. A. Hebera a A. Sedláčka. Oba dva viděli hrad na vlastní oči a popsali to, co my dnes už sledovat nemůžeme, protože zub času je bohužel neúprosný," vysvětluje průvodce Marek.

Jestli něco průvodce překvapilo a potěšilo, pak to byl nebývalý zájem. „Překvapující, řekl bych nečekaný! Zejména z řad mladé generace, která se opět začíná zajímat o historii. To potěší. Stejně jako velké množství seniorů, kteří si během prohlídek vzpomínali na dětská léta, strávená na hradě. Zejména místní vzpomněli na klukovské hry a dobrodružství, které zde prožili," poukazuje Babka.

Na Roupově se konaly komentované prohlídky, v podhradí promítal dokument

Část úspěchu v návštěvnosti sehrálo i počasí. „Díky slibné předpovědi a dobré propagaci i v Deníku na hrad dorazilo velké množství návštěvníků. Největší skupina šla od hostince průvodem, ostatní dorazili auty. Prohlídky hradu s průvodcem si nikdo nechtěl nechat ujít, stejně jako vystoupení skupiny historického šermu Kargen, které bavilo diváky dvě hodiny nonstop. Rád bych touto cestou poděkoval všem, kteří přišli, protože pomohli dobré věci. Výtěžek z této akce bude použit na náklady spojené s natáčením, popřípadě na natáčení filmu o další hradní zřícenině," dále popisuje průvodce Marek.

Na hrad dorazili také turisté z Plzně. „Ani jsem to nečekala, že tu bude tolik lidí. Hrad znám, jezdíme tudy kolem na výlety na kole, ale nikdy jsem neslyšela o Roupově vyprávět. Moc se mi to líbilo," sděluje po prohlídce Jiřina Podlesná.

Promítli dokument

Promítání dokumentu o hradu se oproti plánu pozdrželo. Poslední skupina dorazila z Roupova až za tmy. „Šli jsme za svitu mobilních telefonů a děti nám říkaly, jaké je to parádní dobrodružství," vypovídá Babka.

Dokument vznikal řadů týdnů a podílelo se na něm pět osob. „Nápad vznikl jakousi úmluvou. Nikoliv s ďáblem, ale s kameramanem Pavlem Kalistou a Josefem Babkou ml. z Roupova. Prvně jmenovaný má úžasný cit pro detail a druhý je chodící encyklopedie, která o hradu ví neskutečně mnoho," říká autor snímku Libor Marek. Navíc se podařilo do projektu získat Andreu Huclovou, která vytvořila hmotové rekonstrukce a model hradu. Natáčelo se jak na hradě, tak v kostele ve Vřeskovicích.

Na Roupově se konaly komentované prohlídky, v podhradí promítal dokument

Při promítání autoři také představili model hradu. „Žádný model ale nemůže být úplně věrný. Roupov jsem stavěla podle nejnovějšího půdorysného zaměření a kresby Jana Willenberga z roku 1602. Touto kombinací vznikl model hradu, který jsem lepila z papíru více jak sto hodin, většinou po večerech," uvádí o svém výtvoru Andrea Huclová, která v minulosti udělala také model hradu Přimda. „Ten byl jednodušší," dodává.

Pozvání na Skálu

V podobných akcích chtějí průvodci pokračovat, například na hradě Skála u Přeštic. „Svojí starobylostí láká historiky už spoustu let. Materiál je již z devadesáti procent připraven a je opět velice pestrý. Čtenáře Deníku bych rád pozval na Skálu v neděli 28. července od 14 hodin, kdy bude hrad v obležení  vojska krále Václava IV. Letos je to přesně 600 let od dobývání hradu a my se pokusíme o rekonstrukci této události. Budou také prohlídky s průvodci a možná se objeví Bílá paní s Dlouhým Bártou, patroni tohoto tajuplného hradu. O hudební kulisu se postará skupina Turdus Musicus, hrající středověké songy," zvou na další akci průvodci Marek a Babka.

Autor: Antonín Hříbal

18.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 13 000 Kč

Montéři kovových konstrukcí Montéři kovových konstrukcí. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: misto výkonu práce Dukelská č.p. 1427, 349 01 Stříbro (ve firmě Kermi s.r.o.), osobní kontakt PO-ČT 9.00-12.00 hod.,. Pracoviště: Hysop management s.r.o.(stříbro), Dukelská, č.p. 1427, 349 01 Stříbro. Informace: Vu Van Hoang, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč

Odborní pracovníci v oblasti sociální práce Sociální pracovník. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: , Úřad práce České republiky - Krajská pobočka v Plzni, , Kontaktní pracoviště Tachov, tř. Míru 1633, 347 01 Tachov , Hlavní náplň činnosti: , - provádění cíleného sociálního šetření u osob nacházejících se v nepříznivé životní situaci , - sociální práce s klientem v hmotné nouzi, poradenská činnost , - přijímání žádostí o dávky hmotné nouze , - zajišťování výplaty dávek pomoci v hmotné nouzi, včetně vedení ucelené podkladové dokumentace žadatelů, ověřování a došetřování podkladů a údajů pro správní řízení , , Kvalifikační a další požadavky: , - ukončené minimálně VOŠ nebo VŠ sociálního zaměření , - odborná způsobilost dle zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách - vyšší odborné vzdělání v oborech zaměřených na sociální práci a pedagogiku, sociální pedagogiku, sociální a humanitární práci, sociálně právní činnost, charitativní a sociální činnost nebo VŠ zaměřené na sociální práci, sociální politiku, sociální pedagogiku, sociální péči, sociální patologii, právo nebo speciální pedagogiku , - velmi dobrá uživatelská znalost MS Office (Word, Excel) , - praxe v oblasti státní správy - výhodou, - řidičský průkaz sk. B , - práce s lidmi, komunikační dovednosti, profesionální vystupování, asertivní chování, emoční odolnost , - samostatnost, pečlivost, důslednost, flexibilita a spolehlivost , - svéprávnost, bezúhonnost, zdravotní způsobilost , Pracovní podmínky: , - platové zařazení v souladu s platnými právními předpisy v 10. platové třídě, po zkušební době možnost přiznání osobního příplatku v závislosti na odváděné práci , - pružná pracovní doba – plný úvazek , - předpokládaný nástup: duben 2018 , - pracovní poměr na dobu určitou - zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou , V případě zájmu o uvedenou pozici zašlete elektronicky motivační dopis s uvedením názvu pozice a pracoviště, doplněný o strukturovaný životopis, nejpozději do , 29. 3. 2018 včetně na e-mailovou adresu: jana.simkova@uradprace.cz , Nedoložení výše požadovaných dokumentů je považováno za nesplnění požadavků. Nesplnění požadavků může být důvodem k vyřazení z účasti na výběrovém řízení.. Pracoviště: Úřad práce české republiky, kop tachov,tř.míru č.p. 1633,34 701 tachov, tř. Míru, č.p. 1633, 347 01 Tachov 1. Informace: Jana Šimková, .

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 20 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu mléčných výrobků mlékárenský dělník - obsluha plnící linky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: místo výkonu práce Mlékárna Stříbro, s.r.o., Revoluční č.p. 845,349 01 Stříbro, , stravenky, Multitickety, výhodné volání T-Mobile, NUTNOU podmínkou je částečná znalost českého jazyka. Pracoviště: Mlékárna stříbro, s.r.o., Revoluční, č.p. 845, 349 01 Stříbro. Informace: Ivana Suchardová, +420 374 623 331.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 15 000 Kč

Obsluha automatizovaných strojů a zařízení na prvotní zpracování dřeva katrista,obsluha strojů v pilařské výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: místo výkonu práce :pila Nový Mlýn,348 02 Bor u Tachova, možnost ubytování-Vysočany, praxe v pilařské výrobě výhodou. Pracoviště: Pdk.cz s.r.o. - pila, 348 02 Bor u Tachova. Informace: Josef Duba, +420 604 239 185.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejmladší atleti Baníku na krajském mistrovství.

Atletická přípravka Baníku Stříbro sbírala zkušenosti v přeboru kraje

Denisa M. u soudu

Začal soud s pěstounkou, která utýrala k smrti dvouletou neteř

Vandalové ničí tabule, osvětlení i nové stromy

Planá – Město Planá se potýká se vzrůstajícím vandalismem. Nedávno byly zničeny dvě informační tabule. Jedna v parčíku před mincovnou, druhá před kostelem Nanebevzetí Panny Marie.

Požár na dálnici, noc hrůzy v průsmyku a zmrzlí lyžníci: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. března 2018.

Fotbalistou roku je Darida, trenérem Vrba

Plzeň – Výraznou plzeňskou stopu mělo pondělní vyhlášení ankety Fotbalista roku 2017. Nečekaným vítězem se poprvé v kariéře stal Vladimír Darida, sedmadvacetiletý záložník Herthy Berlín a odchovanec Viktorie Plzeň. Kategorii trenér roku opanoval po zásluze kouč Viktorie Plzeň Pavel Vrba, který v minulém ročníku ankety skočil až devátý.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT