Tento rok byl na téma hvězdy. Návštěvníci tak měli možnost pomocí dvou dalekohledů z plzeňské hvězdárny pozorovat nejprve slunce a později za noční oblohy hvězdy a mlhovinu.

Počasí pro pozorování těles na obloze se opravdu vyvedlo. Pro diváky je vždycky větší zážitek, když si můžou osahat dalekohled a hvězdy vidí na vlastní oči. Těmito našimi přístroji sice nedosáhneme stejného pozorování a návštěvníci neuvidí krásně zbarvené mlhoviny, ale i tak je to zážitek fascinující a stojí za to," řekl Tachovskému deníku ředitel Hvězdárny a planetária Plzeň Lumír Honzík a dále dodal. „Srpnovou noční oblohu mají lidé spojenu hlavně se známým meteorickým rojem perseid, ten už je ovšem letos za námi a tak budeme pozorovat jiné objekty hvězdné oblohy. Z planet lze vidět na večerní obloze největší planetu sluneční soustavy Jupiter, která je skutečně nepřehlédnutelná."

Lubomír Honzík během večerního pozorování ochotně odpovídal na otázky položené od laických pozorovatelů a pokračoval v kostele Nanebevzetí Panny Marie přednáškou o vynálezu dalekohledu a jeho významu.

Jaroslava Hohlová