Hřbitovní zeď na severní straně v areálu kostela sv. Jakuba Většího v Brodu nad Tichou je dlouhodobě ve špatném technickém stavu. Omítka se rozpadá, je zvětralá a prorůstá mechem.

Zástupci místního obecního úřadu se proto rozhodli, že hřbitovní zeď u kostela sv. Jakuba Většího postupně opraví. Investice na opravu hřbitovní zdi se bude pohybovat kolem jednoho a půl milionu korun a ze sedmdesáti procent bude hrazena z dotace. „V současné době máme vypsané výběrové řízení na opravu hřbitovní zdi v délce 175 metrů. Podle zadávacích kritérií by vybraná stavební firma mohla první práce zahájit ještě v dubnu. Předání hotové stavby má být na konci září,“ řekl Deníku starostka Brodu nad Tichou Stanislav Karásek.

Zchátralou hřbitovní zeď, která je v majetku obce tak v nejbližší době čeká její obnova do původní podoby. „Celá severní zeď po obvodu hřbitova bude opravená doložením vypadlých částí s použitím původního materiálu. Všechny zvětralé části a zásahy do omítky provedené v posledních letech odstraníme a budeme se snažit přiblížit původní podobě zdi,“ uvedl dále starosta a doplnil, že veškeré práce musí být konzultované s památkovým úřadem, neboť ohradní zeď je součástí komplexu kostela sv. Jakuba Většího, který je zapsaný jako nemovitá kulturní památka. „Na základě jednání jsme se dohodli, že omítku zdi zhotovíme v okrové barvě, která esteticky naváže na barevné provedení kostela sv. Jakuba Většího v témže odstínu. Hřbitovní zeď bude po celém obvodu pokryta stříškou z pálených tašek,“ vysvětlil Stanislav Karásek.

Rekonstrukce se dotkne také kovové vstupní branky, která je součástí hřbitovní zdi. „Z kovové branky budou odstraněny novodobé nátěry a bude znovu natřená v odstínu grafitově šedé barvy,“ uzavřel starosta.

Nabídka stavebních firem přihlášených do vyhlášené veřejné zakázky na rekonstrukci zdi vyhodnotí zástupci obce Brod nad Tichou v následujícím týdnu.