Ředitelé škol však ani v těchto dnech volno nemají. O prázdninách je totiž ta nejvhodnější doba, kdy se ve školách mohu dělat nejrůznější opravy a rekonstrukce. A ředitelé škol se o to musí postarat. Zároveň také mají plné ruce práce s přípravou dalšího školního roku. Nejinak je tomu také ve Střední průmyslové škole v Tachově.

Co plánujete dělat ve škole přes prázdniny?

Letos neplánujeme nic velkého. Malování tříd a různé údržbářské práce se udělaly již na konci školního roku. Přes prázdniny tak plánujeme jen opravu kotelny v Oldřichově, kde probíhá odborný výcvik žáků.

Plánujete přístavbu nebo rekonstrukci školy?

Ano, už jsme podali žádost našemu zřizovateli, kterým je Plzeňský kraj. Chceme buď zvětšit počet míst k učení v hlavní budově SPŠ, nebo přistavět část budovy. Usilovali jsme o to již dříve, ale bohužel neúspěšně. Nyní už je zpracovaná studie, a teď jen sháníme dostatek financí k realizaci projektu.

Změní se něco v chodu školy oproti uplynulému školnímu roku?

V nadcházejícím školním roce na naší škole přibude nový obor Informační technologie. Dále budeme muset kvůli nedostatku místa vyučovat i na Domově mládeže. Je to jen dočasné řešení a v průběhu roku se pokusíme vymyslet jiné řešení.

Plánujete v budoucnu otevírání nových oborů?

Otevření nového oboru předchází složitý proces, který trvá přibližně rok. Pokud se obor neotevře tři roky, automaticky se vyřadí z nabídky školy. To se na naší škole událo s obory Mechanik strojů a zařízení a Mechanik seřizovač. K těmto oborům bychom se rádi v následující době vrátili. Jinak se škola při vybírání nových oborů přizpůsobuje nabídce pracovních míst, aby vyučení žáci našli rychle uplatnění. Zároveň se snažíme vybírat podobné obory, konkrétně strojní, informační a podobně, kvůli vybavení a specializaci našich učitelů.

Kdy začne škola se státními maturitami?

Na státní maturity jsme připraveni. V říjnu se uskuteční tak zvaná maturitní generálka, do které jsme se již také přihlásili. Ale to, kdy začne škola se státními maturitami, je kvůli současné politické situaci stále otevřené.

Je pravda, že je stále méně zájemců o řemeslnické obory?

Bohužel je to pravda, přestože je právě po řemeslnících velká poptávka. Jde o to, že všichni chtějí maturitu, i když na to třeba prospěchově nemají, nebo si vybírají lehčí obory, protože se ty naše zdají na první pohled těžší.

Plánujete pokračovat v udělování stipendií úspěšným žákům?

Určitě ano. Navíc je to pro žáky jistě motivace.

Tomáš Dvořák