VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hřebíky zatloukali zmrzlým banánem

Světce – Zhruba osmdesát žáků si přišlo v pátek a v sobotu prohlédnout Střední průmyslovou školu ve Světcích. Zřejmě svou budoucí střední školu.

26.11.2012
SDÍLEJ:

Pokusy z tekutým dusíkem.Foto: SPŠ Světce

Žákům zejména devátých tříd tak byly předvedeny i různé praktické ukázky fyzikálních jevů, například s tekutým dusíkem nebo roboty. Nechyběly ani prezentace oborů, které se na zdejší školy vyučují.

„Přicházeli zejména lidé, kteří už byli rozhodnutí, že na školu v příštím roce nastoupí. Velice se o vše zajímali," podotkla Marie Smetanová, zastupkyně ředitelky pro teoretické vyučování.

Pochoptielně největší zájem byl o ukázky s tekutým dusíkem, které zde prezentovala specializovaná firma. „Dozvěděli se, jaká je teplota kapalného dusíku a jak se různé materiály chovají při tak nízké teplotě (-196°C)," uvedla zástupkyně. Prý bylo velice zajímavé sledovat, jak se zatloukají hřebíky zmrzlým banánem. „Taková modelína je například při zchladnutí velice křehká. Po opětovném zahřátí je ale zase měkká a houževnatá," připomněla zástupkyně další zajímavosti s tím, že podobný experiment byl proveden i s pneumatikou. „Firma se v rámci svého projektu snaží popularizovat výzkum a vývoj ve strojním inženýrství," doplnila Smetanová.

Kdo tak bude studovat na zdejší škole patřičný obor, má vysokou šanci se nejen ve strojírenství dobře uchytit. „Nejen my, ale i firmy se snaží přilákat mladé lidi k technice," uvedla Smetanová.

Střední průmyslovou školu navštěvuje 240 studentů v denním studiu a 80 studentů ve studiu dálkovém. Průmyslovka nabízí obory, které jsou zakončeny maturitou (strojírenství, technická zařízení budov, inf. technologie) i zkouškou, při které studenti získají výuční list (strojní mechanik, obráběč kovů, elektrikář, truhlář, zedník). Dálkově si zde můžete dodělat maturitu v oboru podnikání. Uzávěrka přihlášek je 15. března 2013 a na školu se dostanete bez přijímaček.

Autor: Josef Holek

26.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení