Vernisáží totiž odstartovala výstava Design vinylu. Jak již název napovídá, k vidění jsou nejzajímavější, ale zároveň nejkultovnější obaly nejrůznějších vinylových desek. Vzhledem k nastávajícímu adventnímu období se může zdát, že se jedná o výstavu poměrně netradiční.

Ředitel muzea to ale vidí zcela naopak. „Řekl bych, že to není netradiční. Dříve bylo snem téměř každého dospívajícího člověka najít pod stromečkem nějakou zajímavou gramofonovou desku.

Takže zas až tak od věci to zcela není. Jedná se vlastně o takovou hezkou nostalgii. Navíc nejrůznější čerti, andělíčci a další klasické vánoční motivy jsou momentálně k vidění téměř všude,“ řekl Pavel Parlásek. Jak dále dodal, v Regionálním muzeu Kladrubska je momentálně k vidění více než sto nejrůznějších obalů především rockových interpretů.

Ač se jedná o rozhodně úctyhodné číslo, podle majitele sbírky Jakuba Šorafa se jedná pouze o špičku ledovce. „Jedná se opravdu o kousíček. Doma mám kolem patnácti stovek elpíček a přibližně šest tisíc cédéček. Když si člověk koupí něco od Patti Smith, chce mít kompletní Patti Smith. A tak to jde dál a dál. Zde je k vidění pouze takový výběr, který jsme dali s panem ředitelem dohromady,“ s úsměvem řekl Šoraf.

Jak dále dodal, právě vinyly a jejich obaly měly oproti dnešním nosičům své kouzlo. „Už žijeme v naprosto jiných technologiích. Tenkrát to nefungovalo, že si člověk nahraje na jedno CD šest různých alb.

I když je to samozřejmě výhoda. Jde ale i o ten samotný obraz. Obal alba tvořil koncept, který k muzice pasoval. To už dnes moc k vidění není,“ dále řekl hrdý majitel, který i přes svou rozsáhlou sbírku momentálně nevlastní gramofon. Výstava Desing vinylu bude v prostorách Regionálního muzea Kladrubska k vidění do Vánoc.