Rčení, že pes je nejlepším přítelem člověka, už zřejmě neplatí. Tedy alespoň pro některé majitele čtyřnohých kamarádů. Dokládá to další z případů opuštěných psů, který se udál v Tachově. Začátkem týdne dorazila k útulku U Šmudliny jeho správcová Gabriela Jägerová. V pondělí kolem šesté hodiny večer si tam šla pro razítko a vyřešit každodenní záležitosti. Před útulkem postával pán a na vodítku měl uvázaného menšího psa. „Myslela jsem si, že jen tak nahlíží dovnitř. Nedalo mi to a zeptala se, co chce. Chtěl dát psa do útulku,“ informovala Deník správcová. Muži se psem řekla, co má udělat, aby mohla psa převzít. „Vysvětlila jsem mu, jak to funguje, dala jsem mu rady, jak má postupovat, sdělila, že si pejska vezmu, že jen potřebuji potvrzení od majitele, očkovací průkaz, potřebuji vědět odkud pes je,“ pokračovala Jägerová.

Nemohl do útulku, zůstal na ulici

Pes ale nepatřil muži. Řekl, že jeho paní je v nemocnici, a pak jde do domova důchodců a psa už nechce. „Kdybych tam náhodou nejela, chudáka psa by asi přivázal a promoklý čekal několik hodin, než bych přijela k útulku a našla ho tam,“ domnívá se správcová, která nemohla psa bez náležitých dokladů do útulku přijmout. Protože měla obavy, aby muž psa neuvázal někde u plotu až ona odjede, zavolala na pomoc městské strážníky. „Pro příjem psů máme stanovená pravidla. Myslela jsem, že to policie vyřešila. Chtěla jsem zabránit, aby uvázal psa u našich vrat. Jenže pejska jsem v úterý potkala běhat po ulici, bez obojku a vodítka, celého zmateného! Volala jsem opět na městskou policii, aby si ho laskavě nechali odchytit, když to předtím nevyřešili. Jenže prý toho pána cestou nikde nepotkali,“ popsala Jägerová. Vrchní strážník tachovské Městské policie Miroslav Litomerický potvrdil Deníku, že muž se psem už u útulku nebyl a pobíhajícího psa v Tachově strážníci neviděli. „Takovému člověku můžeme domluvit a zabránit mu, aby psa kdekoli uvázal. Dopustil by se tím týrání zvířete,“ vysvětlil Litomerický. „Máme i pravomoce a možnosti odchytit toulavého psa, jenže tohoto jsme neviděli,“ dodal.

Stal se tulákem

Pes, který nějakou dobu byl přítelem své paní, se tak nejspíše někde potuluje po Tachově. Správcovou Jägerovou takový postup zbavování se psa trápí. „Jdu do důchoďáku a kam se psem? Tak ho vyhodím, vždyť mi byl jen věrným přítelem několik let, a to přece nic není,“ zamýšlí se na úvahou některých lidí. I takové situace odchodu majitele psa do domova pro seniory jsou pro jeho čtyřnohého přítele řešitelné. „Jsou možnosti, jak pejska dát do jiné rodiny aniž by mu bylo ublíženo. Podat inzerát, udat psa přes zverimex, existují různé psí časopisy, internet, webové stránky,“ popsala s tím, že na opuštěného zatoulaného psa čeká ve městě mnoho nebezpečí: „Může ho přejet auto, někam spadne a utopí se, jsou zde bezdomovci…“