Kdy jste začal vyřezávat?
Je to rok a půl, o prázdninách roku 2007.

Co vás, sportovce, vedlo k tomu, že byste chtěl dělat řezbáře?
Mě už dříve bavila práce se dřevem. Takovým prvním impulsem byla kamarádova svatba, kdy jsem mu chtěl vyrobit dárek. Napadlo mě, že když je horolezec, tak že mu udělám Messnera a k tomu se tenkrát vyprávěla historka, že lezl s telefonní budkou, tak jsem si z něj udělal legraci a vyřezal mu velkého Messnera s telefonní budkou na zádech. Tím jsem se k tomu dostal, protože mě to baví. Pomalu se v tom začínám zdokonalovat.

Koupil jste si na to i řezbářské nářadí, nebo pracujete s normálním, běžně dostupným?
Rozhodl jsem se samozřejmě, že si na to budu kupovat řezbářská dláta, to je ale poměrně drahá záležitost. Jedno dláto vychází přibližně na osm set až tisíc korun. Člověk jich potřebuje nejméně padesát. Já mám pouze ty základní a postupně si jednou za čas koupím další – lepší.

Někteří řezbáři vyřezávají různé malé sošky, někteří nábytek. Co vyřezáváte vy?
Co se velikosti týče, tak jsem si oblíbil dělat sochy přes jeden metr, protože malé sochy dělá poměrně dost lidí. Ale velké na trhu skoro žádné nejsou. Mě se velká socha osobně líbí více, například na zahradě. Ale i doma upoutá více pozornosti.

Kolik soch už máte na kontě?
Ježíš, to už ani nedovedu spočítat. Bude jich přes patnáct.

Jak dlouho se socha vytváří?
Více než měsíc, a to nad tím trávím svůj veškerý volný čas. Není to práce na týden.

V jakém žánru tesáte? Někteří tesají biblické motivy a co vy?
Vůbec ne, já tesám úplný opak. Biblické motivy vyřezává spousta řezbářů. To je sen mnoha řezbářů udělat jeden velký Betlém. To se mi nelíbí a raději vyřezávám extravagantnosti, které okamžitě upoutají pozornost. Například jsem udělal sochu ďábla, který drží v ruce kříž. Někteří se k tomu obrací zády se slovy, že je to absurdní a v tom to právě je.Každá socha má svůj význam.

Kde berete dřevo na sochy?
Beru od známých. Pokaždé se někdo naskytne, když vidí mé fotky, tak mi hned nějaké poskytne. Ale obecně je se dřevem problém. Když dostanu nějaký špalek, tak ho opracuji. Ze začátku jsem dostával špalky od plánského městského úřadu, když se něco kácelo, ale moc toho není.

S jakým dřevem děláte nejčastěji?
Určitě nejměkčí je lípa, která se opracovává nejlépe, ale nemá moc hezkou kresbu. Dá se dobře pracovat s dubem, ale protože je tvrdý, trvá to déle. Já opracovávám všechno, protože jsem rád za každý špalík. Dělal jsem sochu i ze smrku, takže pak je člověk celý od smoly.

Kdo je vám vzorem? Jste samouk, nebo vás někdo vyučuje?
Protože mě řezbářství hodně zajímá, tak jsem si koupil i některé odborné publikace. Přečetl jsem si je, ale myslím si, že z toho se člověk moc nenaučí. Vše jsem se v podstatě učil sám.

Kde berete náměty?
Ty jdou z vlastní fantazie, nebo brouzdám po internetu. Najdu obrázek a řeknu si, že to zkusím udělat. Ale většinou to dopadne jinak. Zatím je inspirace dost.

Už jste někdy vystavoval svá díla?
Ne, nevystavoval. Mám v plánu udělat v březnu, tedy pokud to vyjde, výstavu v Mariánských Lázních. A do té doby bych měl stihnout ještě přibližně patnáct soch, což je velké množství. Mám v zásobě asi tři.

Vy máte mecenáše, nebo pracujete s penězi z vlastních zdrojů?
Z vlastních zdrojů.

Kolik si ceníte jedné sochy?
To je zajímavá otázka. Hodně lidí si představuje, že tato práce se cení pár korunami a když vidí ty ceny, tak mi říkají, že jsem se asi zbláznil. Neumí si ale představit, kolik práce v tom je a jak dlouho se ta socha vyřezává.Musím umět ocenit svou práci. Ceny jsou vyšší, ale když se podívám ke konkurenci, tak si myslím, že jsou ještě slušné. Socha vysoká 130 centimetrů stojí kolem devíti tisíc.

Znáte se například se známým řezbářem z Horské Kvildy?
Slyšel jsem o něm hodně, ale zatím jsem ho nebyl navštívit. Každopádně vím, co dělá.

Máte v Plané konkurenci?
Ještě jsem o tom neslyšel, takže jsem patrně jediný řezbář v Plané.

Znají vás lidé spíše jako řezbáře, nebo jako sportovce?
Spíše jako sportovce, mnoho lidí neví, že jsem také řezbářem. Ale když si přečtou tento rozhovor, určitě se okruh zvětší. Mám i své webové stránky: www.kasl.tvrz–bernatice.cz