Své zdraví musejí riskovat lidé, kteří na dálničním hraničním přechodu v Rozvadově chtějí navštívit tamní informační centrum. Zastaví–li totiž na parkovišti ve směru z Plzně na Norimberk, musejí přejít čtyřproudou dálnici. Rychlost je zde sice omezena na 60 kilometrů, i tak je přecházení mezi buňkami bývalého přechodu nebezpečné.
„Po vstupu do Schengenu opatřili silničáři hlavní silnici svodidly a veškerý provoz je teď směřován po této čtyřproudé vozovce. Infocentrum je tak vlastně odříznuto,“ vysvětlil Jaroslav Skuhra, který v informačním centru pracuje. Odbočit z dálnice na přilehlá parkoviště a komunikace je teď komplikovanější než v době, kdy byl rozvadovský přechod v plném provozu. Počet návštěvníků informačního centra tak klesl na třetinu, většina směnáren a veřejných záchodů je uzavřena.
„Loni navštívilo informační centrum přes 9600 lidí. V sezoně to bylo kolem jednoho tisíce lidí za měsíc. Letos je návštěvnost mnohem menší, za březen přišlo 335 lidí, což je zhruba o dvě třetiny méně než za stejný měsíc předchozího roku,“ dodal Skuhra.
Informační centrum funguje v budově na pravé straně ve směru Norimberk – Plzeň. Motoristé přijíždějící z opačného směru mohou zajet až k němu, a to přes most vedoucí nad dálnicí. Cesta ovšem není dobře značená, pracovník infocentra často vysvětluje ústně, kudy vlastně mají řidiči jet.
Provoz Mezinárodního informačního centra na dálničním přechodu Rozvadově byl zahájen 1. července 2006. Jak nám řekl David Růžička z odboru cestovního ruchu a propagace Krajského úřadu v Plzni, v současnosti se počítá s řadou inovací. „Například rozšíření otevírací doby centra na plných sedm dní v týdnu. Areál hraničního přechodu se tak stane místem pro odpočinek a díky Mezinárodnímu informačnímu centru také místem pro načerpání množství důležitých a kvalitních informací, což ocení zejména turisté,“ uvedl Růžička.
Plzeňský kraj vyhlašuje na budoucího provozovatele mezinárodního infocentra veřejnou zakázku. Kromě toho chce zlepšit také orientaci a dopravní řešení hraničního přechodu. „Jednáme s Ředitelstvím silnic a dálnic o přeznačení dopravního značení nejen k infocentru, ale také na parkoviště,“ uvedl vedoucí odboru cestovního ruchu Tomáš Kotora s tím, že z bývalého hraničního přechodu by se postupně mělo stát velké dálniční odpočívadlo s restauracemi, čerpací stanicí a dalšími službami.
Cílem Plzeňského kraje je vytvořit z přechodu bránu do České republiky. „K hlavním kritériím veřejné zakázky patří, aby provozovatel poskytoval bezplatné služby v oblasti cestovního ruchu, a to sedm dní v týdnu. Kraj se bude na provozu podílet tím, že bude hradit veškeré fixní náklady,“ dodal Kotora.