VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Instruktory paravýcviku soud zprostil obžaloby

Tachov - Bez trestu odešli v úterý 9. června od Okresního soudu v Tachově instruktoři parašutismu Miroslav Bureš (32) a Lukáš Drašar (32). Obžaloba jim kladla za vinu, že v důsledku nedodržení povinností vyplývajících z činnosti instruktorů paravýcviku, zahynula v říjnu 2007 na letišti v Erpužicích šestnáctiletá studentka vojenské školy.

9.6.2009
SDÍLEJ:

Instruktoři paravýcviku Miroslav Bureš (vlevo) a Lukáš Drašar (vpravo) odešli od tachovského okresního soudu bez trestu.Foto: DENÍK/Miloš Němec

„Soud v jednání instruktorů nenašel žádné okolnosti, které by byly v přímé souvislosti se smrtí dívky,“ zdůvodnil rozsudek předseda senátu Josef Junek.

Studentka zahynula poté, kdy se jí při seskoku z letadla neotevřel padák, což způsobilo podvlečení výtažného lana pod její rameno. Následoval pád ze zhruba sedmisetmetro­vé výšky.

Podle obžaloby nesou na tragédii instruktoři vinu tím, že dívka nebyla řádně poučena a přezkoušena.

„Z toho důvodu neměla být vůbec vpuštěna na palubu letadla,“ zkonstatovala státní zástupkyně Hana Stehlíková, která pro instruktory žádala podmínečné tresty odnětí svobody a několikaletý zákaz činnosti.

Instruktoři vinu necítí. „Všechno byla souhra nešťastných náhod, kterým nešlo zabránit,“ řekl Deníku Bureš.

Tragédii mu z paměti nikdo nevymaže. „Do konce života budu mít tu mrtvou dívku před očima. Sám děti nemám, takže si vůbec nedokážu představit, jak musí být jejím rodičům. Je mi jich líto,“ neskrýval Bureš emoce.

„Cvičenku jsem nikdy předtím neviděl. Neměl jsem k ní tedy žádný vztah. Nechci ani domýšlet, co by to se mnou udělalo, kdyby se jednalo o mojí příbuznou,“ dodal.

Smutek prožívá i druhý instruktor Drašar. „Tragédii nesu velice těžko. Jsem ale přesvědčený, že jsme dívce poskytli veškeré informace, které k seskoku potřebovala,“ u­vedl.

K smrti dívky vedla také skutečnost, že si za volného pádu neotevřela záložní padák.

„To bylo způsobeno obrovským množstvím adrenalinu. Dívku úplně paralyzovalo, takže ztuhla a nebyla schopna žádné činnosti,“ vysvětlil soudní znalec Miloš Sokol.

Předseda senátu připustil, že formální nedostaky v činnosti instruktorů našel. „Zejména v administrativě a v tom, že dívka skákala s padákem s prošlou životností. Podle znalců to ale na tragickou událost vliv nemělo,“ podotkl Junek.

Státní zástupkyně se narozdíl od instruktorů proti osvobozujícímu rozsudku na místě odvolala. Kauzu tak bude projednávat krajský soud. „Rozsudek je v rozporu s mým návrhem na udělení trestů,“ řekla Stehlíková.

Rodiče oběti neštěstí požadovali vedle exemplárního potrestání od instruktorů odškodnění v přibližné výši jednoho milionu korun. Jejich zmocněnce s tímto návrhem ale předseda senátu odkázal na občansko – právní jednání.

Autor: Miloš Němec

9.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení