Kvůli povolení projektu by se musel změnit nedávno schválený územní plán města Bor. Zastupitelé Boru ve čtvrtek večer hlasování o případné změně odložili.
Nový územní plán schválilo zastupitelstvo před měsícem. „A hned po měsíci bychom měli hlasovat o změně. Odbor životního prostředí Plzeňského kraje přitom tuto lokalitu pro fotovoltaickou elektrárnu nedoporučuje. Ani já s tímto investičním záměrem nesouhlasím, i když investor slibuje Boru nemalé peníze po dobu trvání projektu,“ sdělil Deníku starosta Boru Petr Myslivec. „Nemám nic proti fotovoltaickým elektrárnám v průmyslových zónách nebo u dálnice, ale do volné krajiny podle mého názoru nepatří,“ uvedl.
Projekt, který má celkovou hodnotu zhruba 130 milionů eur a návratnost 12 let, představil ve čtvrtek investor borským zastupitelům i veřejnosti. „Stavba by měla zachovat veškerá ochranná pásma a koridory. Výkon bude 43 megawatt. Nejedná se ale o panely na jednolité ploše, Na pozemku by byly různě rozčleněny,“ vyjádřil se za investory ing. Petruš, který odmítl Deníku sdělit své křestní jméno s tím, že nepotřebuje figurovat v nějakém článku.
Firma počítá, že by elektrárna na zmíněném pozemku, jenž je v soukromém vlastnictví, fungovala dvacet až pětadvacet let. „Po skončení životnosti projektu chceme vrátit pozemek k původnímu využití. Městu přitom nabízíme deset milionů korun ročně po dobu trvání projektu,“ dodal Petruš s tím, že projekt by měl také vytvořit přibližně deset pracovních míst po dobu svého trvání.
GIS Solar chce také garantovat ekologickou likvidaci elektrárny po skončení její životnosti.
Zastupitelé mají na projekt rozdílné názory. „Já tuto myšlenku podporuji. Zastupitelé by měli zodpovědně zvážit možnost získat pravidelný nezanedbatelný přínos do městského rozpočtu, který z tohoto projektu plynul,“ vyjádřil se František Podlipský. Jeho názor podpořil Jiří Valečka. „Evropské dotace budou postupně končit a tady máme možnost získat prostředky, které by se daly využít třeba pro budování sportovišť a zařízení pro využití volného času,“ uvedl.
Podle jiných členů vadení města taková obří elektrárna do přírody nepatří. „Vadí mi, že neustále pro takové projekty zabíráme zemědělskou půdu. Můj názor nemůže změnit ani ta lákavá částka do rozpočtu,“ uvedla zastupitelka Jaroslava Jáchimová.
„Takto rozlehlé zařízení do volné přírody nepatří. Vždyť jeho rozloha je srovnatelná s rozlohou zastavěného území města Bor včetně zámeckého parku,“ vyjádřila se místostarostka Jana Šperková.
K projektu se po prezentaci vyjádřili také někteří z přibližně pěti desítek obyvatel, kteří se na zastupitelstvo dostavili. Převažovaly negativní názory. Například podle ochránců přirody žije v lokalitě několik desítek druhů živočichů, které by stavba bezprostředně ohrozila. „Když takovému živočichovi vezmete přirozené prostředí, po dvaceti letech už se do něj nevrátí,“ uvedl ornitolog Karel Machač.
Po čtyřhodinovém jednání se nakonec zastupitelé shodli, že budou hlasovat o tom, zda projednání návrhu změny územního plánu odložit, či nikoliv. Devět z patnácti zastupitelů hlasovalo pro odložení, šest proti.