To vše už je dnes minulostí, ale to neznamená, že by se život v obci zastavil. Naopak, brzy se tu možná začne stavět ve velkém. Ale o tom – a nejen o tom – hovořil více starosta Lomu Aurel Ardeleanu v následujícím rozhovoru.

O přípravě několika desítek stavebních parcel se v souvislosti s Lomem hovoří už dost dlouho. Jak jste na tom momentálně?

Po dlouhých sedmi letech jsme před třemi týdny konečně zkolaudovali prvních osmnáct parcel z dvaačtyřiceti. Takže osmnáct už jich máme k prodeji, ale všechny už jsou zasíťované elektřinou a plynem. A prvních osmnáct je zasíťováno kompletně se vším všudy.

Už se tedy parcely začaly prodávat?

Včera (v pondělí – pozn. red.) jsme prodali první parcelu, tak snad už to půjde.

Je o pozemky zájem?

Kvůli tomu, že se to takhle protáhlo, tak nám někteří zájemci asi utekli. Bohužel, nemohli jsme s tím nic udělat, rychleji to nešlo.

A co je příčinou, že se to tak protáhlo?

Je to kvůli elektrárenské firmě a povolení na projekt dodávky elektřiny do lokality, který trval skoro celou tu dobu. To nás nejvíce zdrželo. Díkybohu to máme hotové a z těch peněz, které se nám budou za prodej parcel vracet, budeme splácet úvěr, který jsme si na přípravu pozemků vzali.

Za kolik korun pozemky nabízíte?

Je to 470 korun za metr čtvereční.

A průměrná velikost?

Tak v průměru je to devět set, devět set padesát metrů.

V letošním roce jste také v Lomu dělali nějakou cestu…

Z evropských dotací jsme dostali prostředky na vybudování komunikace k mateřské škole, to se dělalo v letošním roce, společně s vodou a kanalizací v tom místě. Z dalších evropských dotací jsme získali nový traktůrek, před třemi týdny jsme ho přivezli. Je to malotraktor, který má valník s kontejnery, zametací kartáč a radlici na sníh. K devadesátipro­centní dotaci nám pomohla Místní akční skupina Zlatá cesta. Když už jsme u toho, také se nám podařilo v obci dodělat chodníky, nechali jsme vyasfaltovat, až na dvě malé výjimky, veškeré komunikace v obci a také zpevnit plochu parkoviště na návsi.

Po této stránce je obec, dá se říct, vybavena?

Já myslím, že jo, máme velký traktor, malý traktor, sekačky. Na zimu i na léto jsme vybaveni.

Co plánujete dalšího, kromě dokončení zbývajících parcel?

V plánu máme výměnu oken v bytových domech. Zbývá nám vyměnit okna ve dvou malých bytovkách. Čekáme, jestli dostaneme také nějakou dotaci.

V bytovkách jsou všechny byty obecní?

Ano, sto osm bytů máme.

Kromě výměny oken, počítáte s další investicí? Třeba se zateplením?

Samozřejmě, to se bude zase odvíjet od dotací a peněz. Určitě bychom chtěli bytovky zateplit. Nemáme zateplenou žádnou, protože zateplení, které se dělalo před třiceti lety, už se nedá počítat.

Přejdeme-li ke společenskému životu obce, jaké tady fungují spolky?

V obci máme pět spolků – myslivce, rybáře, hasiče, tělovýchovnou jednotu, maminy s dětmi. Spolupráce s nimi je podle mého názoru standardní jako všude jinde. Ale připomenu v této souvislosti třeba rybáře, ti se nám starají o rybníky. Máme šest rybníků v majetku obce a oni o ně pečují. Dokonce jsme letos jeden rybník nechali vyčistit, vybagrovat.

Předpokládám, že máte také nějaké lesy v majetku.

Máme sto šedesát hektarů lesa, s lesní půdou je to ještě o sto hektarů více. Myslivci tady mají honitbu a pomáhají nám v tom, že když máme nějakou akci, tak nám třeba věnují zvěřinu do tomboly.

Vy jste v poslední době také vylepšovali a modernizovali sportovní areál…

Letos se otevíralo malé hřiště, kam se dával nový umělý povrch. Hřiště jsme sice dokončili loni v tuto dobu, ale nestihli jsme je otevřít, protože pak napadl sníh. Tak jsme je otevřeli letos.

Využívá se hodně? Je o ně zájem?

Hřiště se využívá dost, sportuje na něm místní veřejnost a hrát si na ně chodí i místní mateřská škola. Výhoda je v tom, že hřiště je oplocené, děti nemohou nikam vyběhnout a je tedy bezpečné. Zrovna minulý týden tam pouštěli draky, oslavovali jsme tam konec prázdnin a začátek prázdnin. Do rozpočtu na příští rok bychom chtěli ještě zahrnout obnovení, opravu dětského hřiště tady na vsi. To máme v dezolátním stavu. Je na místě bývalého rybníku, takže ty dřevěné prvky uhnívají a potřebují obnovu. Některé, ty v nejhorším stavu, jsme už zlikvidovali, nové chceme pořídit příští rok. Zmíním ještě střechy – na jedné bytovce a na kulturním domě by bylo třeba střechy opravit.

Vy máte také celkem rozsáhlé veřejné prostranství. Ten park na návsi asi také něco stojí – jeho údržba. Máte na to nějaké zaměstnance?

Údržba sice něco stojí, ale máme čtyři pracovníky – přes Úřad práce, kteří se nám o zeleň v sezoně, od dubna do konce listopadu, starají. Zkušenosti s nimi máme dobré.

Zmínil jste školku. Máte pro ni dostatek dětí?

V mateřské škole je zapsáno pětapadesát dětí. Kapacita je naplněná, plný stav. Dokonce jsme museli žádat o výjimku. Polovina dětí jsou místní, ty ostatní sem rodiče vozí z okolních obcí. I z Tachova, Plané, Kočova, Brodu, Nahého Újezdce. Jsme rádi, že školku máme plnou a musím zmínit velmi dobrou spolupráci s Kočovem a s Bordem nad Tichou v otázce provozu školky.

Co se týče kulturních a společenských akcí, tak pořádáte pravidelně v létě pouť…

… je tu pouť, na podzim vepřové hody. Před několika lety jsme uspořádali masopust s tím, že uvidíme, jak se ujme, že to zkusíme a lidé ho přijali docela dobře, takže se od té doby stal pravidelnou součástí života v obci.

Je něco mimořádného, co se vám v letošním roce podařilo, čím by se mohl Lom u Tachova pochlubit, s čím jste třeba ani nepočítali?

Já jsem vždycky rád za každou akci, která se nám podaří. Beru akci od akce a doufám, že se nám příští rok podaří začít měnit okna na bytovkách. Že se nám podaří začít prodávat parcely a budeme tak moci splácet úvěr.