Ladislav Macák, Tachov

„Výsledky voleb v Tachově mne nepřekvapily. Vzhledem k tomu, že dnes je v módě volit hnutí ANO 2011, očekával jsem, že mu budou dávat hlas také voliči v Tachově," okomentoval výsledky současný tachovský starosta, který byl ve funkci od roku 1998 a rozhodl se, že už nebude v letošních volbách kandidovat.

„V Tachově měly letos dobré a kvalitní kandidátky všechny strany, které do komunálních voleb šly, a proto je výsledek takový roztříštěný," dodal s tím, že má obavy, že v začátku volebního období budou převládat diskuse typu „kdo s kým proti komu a jak" nad diskusemi o možném rozkvětu Tachova.
Přesto ale Ladislav Macák věří v zodpovědnost lidí, kteří byli zvoleni. „Věřím, že se budou chtít domluvit ve prospěch města a jeho obyvatel. Občanům přeji, aby nemuseli litovat toho, jak o víkendu volili," popřál v neděli tachovský starosta.

Ustavující zasedání nově zvoleného zastupitelstva v Tachově by se mělo konat počátkem listopadu, pravděpodobně v pondělí 3.listopadu – ovšem pokud nepodá nikdo žádný protest proti výsledkům hlasování. S ustavujícím zasedáním skončí také mandát současného starosty, který posléze předá úřad svému nástupci.

„Potom už si budu jenom užívat důchodu. Pravděpodobně se odstěhuju na zahrádku, abych jí dal dohromady. Zahrádce za ta léta, co jsem působil na radnici, hodně dlužím," svěřil se končící starosta Deníku.

Každodenní shon související s vykonáváním funkce starosty okresního města mu zřejmě chybět nebude. „Ze začátku určitě ne. Potřebuji si především odpočinout, takže ze začátku mi práce starosty rozhodně chybět nebude," řekl Macák.

Bohuslav Červený, Stříbro:

„Volební výsledky ve Stříbře pro mne nejsou výrazným překvapením. Z patnácti zvolených zastupitelů je sedm staronových, takže sehrála roli určitá kontinuita. Pět zastupitelů je zcela nových, kteří ještě nikdy nepracovali v zastupitelstvu města a nemají tedy žádné zkušenosti. Nedostatek zkušeností by mohli nahradit nadšením, zkušenosti získají postupně. Přál bych všem, aby se jim podařilo splnit stanovené cíle, aby mezi nimi převládaly zájmy pro město nad zájmy osobními, aby pokud možno pokračovali v projektech, které se nám daří rozjíždět. A především chci všem popřát zdraví," vyjádřil se stříbrský starosta, který se podobně jako jeho tachovský kolega rozhodl už nekandidovat.

O svém nástupci má určité představy. „Prožil jsem zvláštní volební období, kdy jsem se v prvním roce ocitl bez místostarosty, poté to byly skoro dva roky úplně bez místostarosty a nebylo to jednoduché. Takže ze zvolených zastupitelů mám konkrétní představu zhruba dvou, tří lidí, kteří by mohli stát v čele města, ale nechci říkat žádná jména, nechci nikoho ovlivňovat. Uvidíme, jestli se moje představy naplní," uvedl.

Také Červený si chce užívat důchodu. „Těším se na to, až si budu užívat a vychutnávat Šumavu, kam se přesunu na chatu a budu čekat na manželku, která jde do důchodu za deset měsíců, abychom si mohli užívat spolu," zasnil se starosta.

Z práce starosty mu bude chybět především společenský život. „Poznal jsem spoustu zajímavých lidí a zažil řadu zajímavých akcí. Společenským životem chci žít dále, ale teď už si budu moci konečně vybírat, jakou akci navštívím, které se zúčastním, už to nebude vázáno žádnou povinností."