Od listopadových událostí roku 1989 uplyne letos pětadvacet let. Každý, kdo Sametovou revoluci zažil, ji prožíval jinak. Ale velká část lidí vyšla nejen ve velkých městech na náměstí, aby cinkáním klíči dala najevo, že jedné éře odzvonilo.

Starou éru nahradila nová. A pohledy na ni jsou opět různé, naštěstí už nás nikdo nepeskuje za názor.

Deník se zeptal několika lidí z Tachovska, jak Listopad 1989 a období po něm prožívali a jak na ně pohlížejí dnes, bohatší o 25 let zkušeností.

Jana Machačná, Tachov, 58 let, invalidní důchodkyně
Na 17. listopad 1989 si pamatuji velice dobře. U nás v rodině byla totiž trochu horší situace. Moje máma byla voják z povolání a v roce 1969 utekla do Švédska. Měli jsme doma věčně kriminální policii. A jako malé děti jsme to špatně snášely a byly z toho úplně hotové. Takže se s námi nesla těžká doba od útlého mládí. V listopadu 1989 jsem pracovala jako servírka v jedné hospodě na Tachovsku. Tehdy jsme vyráběli s přáteli letáky a vylepovali je všude, kde se dalo. Ruské vlajky jsme tahali po zemi, a pak je házeli do řeky. Kdyby nás tenkrát někdo chytil, tak to bylo jasné. Někdo byl s námi, někdo proti nám. Bylo to tak půl na půl. Kolem nás se pohybovalo plno lidí, kteří udávali a donášeli. Stejně tak i plno lidí, co nás krylo a chránilo – to byly ještě ti PS – VB. Měli jsme strach všichni – strach z toho, že se to zvrhne v něco velkého. Nikdo nevěděl, co bude dál.

Jaroslava Prokešová, Stříbro, 58 let, invalidní důchodkyně
V listopadu 1989 jsme rozmnožovali všelijaké materiály jako informační a protestní letáčky. Vyráběli jsme je na takových prehistorických kopírkách. Organizovaly se všelijaké schůzky, na které jsme docházeli. Pravda, že například v Tachově nebo v Plzni to nezačalo úplně v pátek 17., spíš až v sobotu 18. listopadu. Ale už páteční večer jsme měli zprávy od potlučených kamarádů, kteří byli na Národní třídě – byli tam totiž lidi z celé republiky, mezi nimi například naši známí Plzeňané a Tachované.

Tomáš Teplík, Planá , 35 let, dj na diskotéce v Plané
Moc si toho nepamatuji, byl jsem dítě a nijak zvlášť jsem to neprožíval. V paměti mi uvízla jen jedna věc – od malička jsme všichni byli vychovávaní říkat učitelkám ve školce, a pak ve škole, soudružko učitelko. Jako děti jsme v tom víc než oslovení neviděli a najednou jsme jim museli doslova ze dne na den říkat paní učitelko a to byl docela problém, protože jsme měli všichni zažité soudružko učitelko. A když se někdo přeřekl ve škole, to nevadilo, ale běda, jak to někdo slyšel někde venku na vycházce – to najednou lidi po učitelkách vrhali nenávistné pohledy a ony nás potom prosili, ať se na to snažíme myslet, hlavně před lidmi. Jim jako takovým oslovení soudružko od dětí nijak nevadilo, ale lidem kolem asi vadilo dost. Tohle jediné mi z té doby v hlavě uvízlo.

Karel Kučerka, 49 let, Tachov, dělník
Před pětadvaceti lety jsme se přestěhovali s manželkou do bytu v Tachově. Měli jsme dvouletého syna a dalšího na cestě. Připadali jsme si jako malé, bezmocné figurky a nevěděli, co přijde. Protože na tom má manželka nebyla zdravotně zrovna nejlépe, musel jsem být většinou doma a pomáhat jí s malým synkem. Všude kolem nás byli udavači a lidé, co rádi donášeli a diktovali, co kdo dělá špatně, kdo činní něco apolitického. V Praze se hlásalo: „Havel na hrad!" Ale tady v Tachově jsme ani netušili, kdo Havel je.