Denně zbavuje paní Alena z Tachovska svého kocoura několika klíšťat. Nepomáhá ani roztok, který má zvíře aplikovaný. Pokud u svých mazlíčků i po aplikaci přípravků nacházejí lidé parazity, existují podle veterinářů tři důvody, proč tomu tak je.

Mohla nastat situace, kdy jsou klíšťata proti chemikáliím odolná. „Nevylučoval bych to, klíšťata jsou přemnožená, kvůli mírné zimě se vyskytovala i v únoru. Mohla si už vypěstovat rezistenci na užívané přípravky,“ potvrzuje veterinář František Krys. Řešení je podle něj jediné, nalézt novou účinnou látku. Druhou možností je, že látky nezabírají na konkrétní zvíře. „V praxi jsem se s tím už setkal, je to podobné jako u člověka, který má na nějaký lék prudkou reakci a druhému nezabírá,“ popisuje. Řešením je změnit chemikálii. Třetí možnost je chyba při aplikaci. Konkrétně kočkám se protiparazitické roztoky aplikují na kůži mezi lopatky, zvíře nesmí zmoknout, aby se roztok nenaředil a nesmí ho ani olízat. „Přípravek má účinkovat za dva dny. Pokud ne, je něco špatně,“ říká Krys.

Existují i spreje, dávkují se obvykle na celé tělo. Ochrana proti klíšťatům u domácích zvířat je stejně důležitá jako u člověka. Přenášejí enecefalitidu a boreliózu a zvíře jimi může onemocnět.

U psů je nejpoužívanějším přípravkem speciální gumový obojek napuštěný účinnou látkou, která se vstřebává do krve. Stojí kolem 400 korun, ale jsou to dobře investované peníze. Paní Ladislava z Boru ho koupila pro oba své psy a ochrana jí vloni vydržela sedm měsíců. „Než psi obojky nosili, měli tři klíšťata denně. Pak už ani jedno,“ popisuje. Podle veterinářů jsou obojky nevhodné pro kočky. Ochránily by je stejně dobře jako psa, ale hrozí riziko, že se na nich uškrtí například při přelézání plotů.