„Skenoval jsem staré fotky, abychom si uchovali obrázek, jak kdysi vypadal náš dům. Tím se začal projevovat zájem o další části Dlouhého Újezdu," popsal Deníku student astrofyziky, který má jeden velký sen – sestavit a vydat o rodné obci knihu.

Ta by se v textech i obrazových dokumentech zabývala historií vesnice v kontextu se současným vývojem.

K tomu ovšem potřebuje pomoc dalších lidí. „Shromažďuji historické fotografie a různé další dokumenty. Mám poměrně dost snímků od bývalých německých obyvatel Dlouhého Újezdu, se kterými jsem v kontaktu," uvedl.

Materiálů má podle svých slov dost, ale stále ještě nějaké shání. „Nejvíce postrádám fotografie, pohlednice a jakékoliv dokumenty z poválečných let. Tedy z prvních dvaceti až třiceti let po válce," upřesnil Křížek Deníku.

Proto chce oslovit kohokoliv, kdo by nějaké obrázky či dokumenty, nebo plány vztahující se k Dlouhému Újezdu – nejen ve zmiňovaném poválečném období – měl. „Budu nadšený z fotografií, dokumentů, ale rád bych shromáždil i autentické vyprávění, vzpomínky na události v obci, které by pomohly historické dění zmapovat."

V mnohém by mohly pomoci kroniky. Ale například ta německá prý neexistuje. „Snímky mi sice bývalí usedlíci poskytli, ale o kronice nikdo neví. Ví se, že se psala, ale kam zmizela, to nemá nikdo tušení. Třeba je ještě někde dobře ukryta v některém ze starších domů v Dlouhém Újezdu," míní Miroslav Křížek.

Další příklad, který by chtěl v plánované publikaci zmínit a o kterém by se rád dozvěděl více, je kolonie starých „židovských" domků na návsi. „Ty byly zdemolovány po válce, ale nikde neexistuje jejich fotografie, nebo nákres, nebo prostě nějaký obrázek. Jsou zaznamenány v plánech, k dispozici je i soupis majitelů, ale jiný dokument se nedochoval. Nikdo už tedy neví, jak mohly tyto domky vypadat. Bylo by zajímavé, pokud by se nějaká fotografie našla," uvedl student.

Má-li někdo z čtenářů tohoto článku k dispozici fotografie či jiné dokumenty vztahující se k dávné i nedávné historii Dlouhého Újezdu – a má zájem spolupracovat na přípravě historické publikace – může se obrátit na redakci Tachovského deníku, případně přímo na Miroslava Křížka (telefon 737 720 365).