VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak vznikala železniční trať z Tachova do Domažlic

Tachov – Železniční trať z Tachova do Domažlic oslavila letos v srpnu, jak již Deník informoval, 100 let od zahájení provozu. Nyní přinášíme další historické poznatky o budování této trati.

31.8.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv/ VLP

Za historický a zlomový moment v osudech lokálky lze označit datum 28. března 1908, kdy byla sepsána tzv. „koncesní listina pro stavbu klasické lokální dráhy“ mezi Domažlicemi a Tachovem. Zde je potřeba upozornit na jednu zajímavost. Ani jedno z těchto okresních měst původně nebylo se stavbou dráhy úzce spjaté. Tachov byl ke stavbě připojen doslova v hodině dvanácté, neboť městské zastupitelstvo zprvu odmítalo investovat, do podle jejich názoru naprosto zbytečné a přeceňované dopravní tepny jedinou korunu.

Na počátku proto vznikl projekt, kdy se cílovou stanicí na této trase stala obec Lom u Tachova, kde se měla nově plánovaná železnice připojit na již existující lokální dráhu ve směru Planá – Tachov. V roce 1898, kdy se začalo o stavbě této dráhy poprvé vážně diskutovat a kdy bylo sestaveno komité pro výběr trasy, padla ještě další varianta.

Od obce Třemešné mohla dráha spojit Třískolupy, Velké Dvorce a Staré Sedliště, přičemž ve Velkých Dvorcích by byla trať rozdvojena a vedla by dále do Boru. Ze Starého Sedliště pak mohla pokračovat do Tachova, nebo do Lomu, kam by byla odkloněna z Malého Rapotína tehdy, když by Tachov neustoupil od zamítavého stanoviska.

Předprojektové přípravy se zvolna chýlily ke svému závěru, když tlak veřejného mínění obyvatel tehdejších soudních okresů Přimda a Tachov přinutil odpůrce změnit svůj postoj a připojit okresní město na tuto železniční linii. Tehdejší městští zastupitelé byli jen těsně přehlasováni sborem okresních zastupitelů a vzápětí byla z městských rezerv uvolněna potřebná finanční jistina.

Za z dnešního pohledu nepochopitelným a odmítavým stanoviskem tachovských radních přivést do města železnici ještě z jihovýchodní strany, je potřeba vidět především ekonomickou stránku celé věci. Totiž že geografická poloha města a zejména železničního nádraží v něm představovala problém kvůli nutnosti překonat značné převýšení na relativně malé vzdálenosti.

Vědomi si faktu, že za veškeré terénní úpravy a práce na svém katastrálním území odpovídal zájemce (město), snažili se radní navrhovanému (dnešnímu a dražšímu) stavebnímu řešení dráhy vyhnout.

Zeměměřiči proto provedli několik zkušebních měření v okolí města, ale pro nevyhovující bažinatý terén se vše vrátilo k původním představám projektantů. Složité stavební úpravy spojené s výstavbou železničního svršku (včetně dvou přemostění) tak přišly městskou a okresní pokladnu v Tachově na rovných 99 000 korun. Přestože stavbou železnice byla pozvednuta životní úroveň nemalé části obyvatel politického okresu Tachov, vnímali to někteří Tachované jako mrhání finančními prostředky. (Z objektivního hlediska je nutné připustit, že ceny jízdného a přepravného na dráze byly pro chudší venkovské obyvatelstvo často nedostupné, a na rozdíl od konkurenční a vytížené lokálky Planá – Tachov, provoz na této trati většinou strádal.)

Celkový rozpočet na trasu v délce 75 kilometrů dosáhl částky 7 339 200 korun, přičemž za okres Tachov z ní uhradily: Tachov 99 000 korun a Staré Sedliště 60 000 korun. O úhradu největší části z celkové sumy se přičinily obec a okres Domažlice společně s městem Hostouň, které uvolnily 1 720 000 korun. Dalších 1 153 000 zaplatili soukromí zájemci z řad podnikatelů a o zbytek se postaral stát.

Liknavost a průtahy, s nimiž se projekt železnice neustále potýkal, tedy v závěru vyústily k hořkému poznání. Náklady na jeden kilometr trati, odhadnuté v roce 1898 mezi 47 360 – 50 000 zlatými, se o dvanáct let později vyšplhaly na závratných 97 856 korun (1 zlatý = 1 koruna) za jeden kilometr.

Na 34 kilometry dlouhém úseku železnice v tachovském okrese vzniklo sedm železničních zastávek a pět železničních stanic.

Při vstupu na území okresu ve směru od Domažlic vyrostly na dráze: stanice v Třemešném pod Přimdou (510 m nad mořem, 43. kilometr); zastávka v Dubci (495 m, 44. kilometr); zastávka v Borku u Tachova (470 m, 48. kilometr); stanice ve Stráži u Tachova (460 m, 52. kilometr), kde bylo navíc možné nakládat na vagóny dlouhé dříví; zastávka v Boru (490 m, 55. kilometr); stanice v Boru (475 m, 59. kilometr); zástavka v Dolech (490 m, 63. kilometr); stanice ve Starém Sedlišti (505 m, 66. kilometr); zastávka v Pernolci (495 m, 70. kilometr); zastávka v Malém Rapotíně (490 m, 73. kilometr); zastávka v Tachově (480 m, 74. kilometr) a stanice v Tachově (530 m, 77. kilometr).

Převýšení mezi nejníže a nejvýše položeným bodem na trati (na území okresu) dosahovalo 70 metrů, přičemž k překonání padesátimetrové úvrati mezi zastávkou a stanicí v Tachově musely být položeny koleje o délce tří kilometrů.

Schvalovací výbor odmítl požadavek obcí Třemešné a Bezděkov zřídit v blízkosti druhé z nich zastávku a zamítavě se postavil rovněž k žádosti obce Částkov, která usilovala o vlastní zastávku mezi Starým Sedlištěm a Pernolcem. Kromě okolnosti, že počet obyvatel ve spádových oblastech nebyl dostačující k tomu, aby se je vyplatilo na daných místech zřizovat, sehrála hlavní úlohu skutečnost, že malé a chudé obce soudních okresů nepřispívaly na výstavbu finančně, pouze ve výjimečných případech uvolnily zdarma vhodné pozemky a poskytly část potřebného materiálu.

Pro úplný výčet všech nákladů spojených se stavbou dráhy je nutné doplnit, že k nádražím či zastávkám musely být vybudovány zcela nové přístupové komunikace, mnohdy také kilometry okresních silnic a dále kanalizace, mosty a další nezbytné drobné stavby.

Přesto neprobíhala výstavba železnice v tehdejším politickém okrese Tachov zcela hladce. Zatímco odkup stavbou dotčených pozemků se uskutečnil bez jakýchkoliv potíží, stavební činnost samotná vázla. Stavitelé a projektanti nejčastěji řešili špatnou pracovní morálku a spolehlivost místních dělníků. První výkopové práce sice začaly v letních měsících roku 1908, ale zejména v čase žní téměř ustaly.

Předpokládaný termín dokončení (1. července 1910) byl proto vážně ohrožen. Námezdní dělníci z řad tachovských venkovanů si prací na stavbě železnice hodlali pouze přilepšit v období, kdy nemohli pracovat na svých pozemcích. Proto se vedení stavby pro tachovský okres rozhodlo najmout sílu v cizích, často vnitrozemských okresech, což později vyvolalo nelibost v řadách místních obyvatel. Práce zbrzdil také časný příchod dlouhotrvající zimy v roce 1908.

Přesto se v průběhu roku 1909 podařilo zpoždění výrazně zmírnit, a tak se termín předání díla nezdál být nereálný.

Dalším negativem, které se podepsalo na realizaci lokálky na Tachovsku, byla národnostní otázka. Jestliže zastánci výstavby železnice na jejím počátku upozorňovali na důležité propojení dvou vzájemně si blízkých regionů, opomněli vzít v úvahu mateřskou řeč a národní cítění jejich obyvatel.

Téměř bezvýhradně německy hovořící okres Tachov se střetl s českými Domažlicemi. Obyvatelé Tachovska poté vehementně protestovali proti dvojjazyčným názvům stanic a nápisům uvnitř vagónů.

Spor se pak vyostřil ještě v okamžiku, kdy se ředitelství státních drah v Plzni rozhodlo umístit řízení provozu na trati do Domažlic. Patrně také z důvodu, že okres Domažlice investoval do provozu a realizace nesrovnatelně víc finančních prostředků a jím spravovaný úsek s počtem stanic a zastávek převyšoval tachovský, přičemž Tachov zprvu o dráhu vůbec nestál, zůstaly veškeré stížnosti a prosby tachovských nevyslyšeny.

Proti původnímu plánu o měsíc opožděné uvedení železnice do provozu 1. srpna 1910 se tak obešlo bez jakékoliv medializace v místním tisku a bližšího zájmu tachovské veřejnosti.

Miroslav Vetrák

31.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 335 Kč Montážní dělníci ostatních výrobků Montážní dělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13335 kč. Volných pracovních míst: 50. Poznámka: místo výkonu práce okres Tachov, nechoďte na uvedenou adresu-kontakt a domluvení schůzky po tel. nebo e mailem. Pracoviště: C. b. plus družstvo (prac.okres tachov), 349 01 Stříbro. Informace: Oksana Shestova, +420 770 608 222. Výroba - Výroba Montážní dělník 12 800 Kč Montážní dělníci ostatních výrobků Montážní dělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12800 kč. Volných pracovních míst: 151. Poznámka: místo výkonu práce okres Tachov, převážně ve firmách Eissmann Automotive Česká republika s.r.o.(min. mzda 16 400,- Kč), KDK Automotive Czech s. r. o.(min. mzda 12 800 Kč.), osobní kontakt na adrese COLLAR VS s.r.o.T. G. Masaryka č.p. 379, 347 01 Tachov,. Pracoviště: Collar vs s.r.o.(kontaktní adresa tachov), T. G. Masaryka, č.p. 379, 347 01 Tachov 1. Informace: Petr Chlup, +420 737 198 975. Výroba - Výroba Montážní dělník 19 000 Kč Montážní dělníci mechanických zařízení Montážní dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Místo výkonu práce: SUSPA CZ s.r.o., Strážská 483, 348 02 Bor. , Jsme přední výrobce plynových pružin a pro naši stále se rozvíjející firmu hledáme zaměstnance na pozici montážní dělník. Požadujeme: zodpovědnost, manuální zručnost, dobrý zrak, vše ostatní zaučíme. Nabízíme: práci v příjemném prostředí, stálou práci s možností profesního růstu, příspěvek na dopravu, výkonnostní prémie, osobní ohodnocení, stravenky, prémie za docházku a doporučení nového zaměstnance, plně hrazené stravné. , , Zaměstnanecké výhody: Stravenky, dopravné, výkonnostní a osobní prémie, přítomnostní prémie, prémie za doporučení nového zaměstnance. Pracoviště: Suspa cz s.r.o., Strážská, č.p. 483, 348 02 Bor u Tachova. Informace: Lenka Švihlová, +420 373 035 600. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 20 000 Kč Dělníci v oblasti výstavby budov Stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: celá ČR dle zakázek, CV zaslat předem., , Vaše náplň práce:, - obsluha jednoduchých stavebních strojů , - manipulační práce se stavebními hmotami, materiály, zemní práce , - rozvážka materiálu na stavby , - pokládka umělých povrchů převážně v terénu, pokládka obrubníků, montáže oplocení , - stavba dětských hřišť (montáž herních prvků atp.) , Požadujeme:, - řidičské oprávnění skupiny B a C výhodou, - vyučení v jakémkoliv stavebním či technickém oboru výhodou, - zkušenosti - praxe ve stavebnictví, - fyzickou zdatnost a manuální zručnost, ochotu se učit novým věcem, - výpis z rejstříku trestů , - samostatnost při plnění zadaných úkolů, důslednost a odpovědnost , - ochotu cestovat, časovou flexibilitu , Nabízíme:, - zajímavou stabilní práci v mladém kolektivu, - odpovídající finanční ohodnocení dle pracovních výsledků, - stravenky/stravné, (ubytování v místě realizace hrazeno firmou), - 4týdny dovolené, 3dny sick day, - HM 20.000 - 32.000,- Kč + roční prémie vycházející z hospodářského výsledku firmy ve výši až 2-3násobku platu. Pracoviště: Vysspa sports technology s.r.o. tachov, 347 01 Tachov 1. Informace: Michaela Eichlerová, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Pirk.

Japonci a lékařské kapacity dorazí na horšovskotýnský zámek

Pavel Kouřík z Dílů reprezentoval domažlické hasiče v Jižní Korei.

Domažlický hasič bodoval v Korei

Auto najelo do kola traktoru

Planá - Bez zranění se obešla dopravní nehoda, která se stala ve čtvrtek večer na křižovatce silnice první třídy s Nádražní ulicí v Plané.

Hokejisté lákali nové tváře v rámci Týdne hokeje

Tachov - Zázemí hokejového týmu HC Tachov se opět otevřelo všem zájemcům v rámci akce nazvané Týden hokeje.

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

Bouře a silný vítr zasáhly téměř celý kraj, v Plzni zemřel po úderu blesku muž

Plzeňský kraj - Bouře, která se přehnala v pátek večer krajem, zaměstnala hasiče i záchrannou službu

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT