Navázal tak na své úspěchy z předchozích let a potvrdil, že patří k mladé české chovatelské špičce, jak o něm tvrdí jeho stříbrští kolegové.

„Jakub Šedivý reprezentoval na této soutěži nejen mateřskou organizaci, ale celý tachovský okres. Bylo to už sedmdesáté celostátní setkání mladých chovatelů s mezinárodní soutěží,“ řekla nám vedoucí delegace chovatelů z Tachovska Jana Kantová.

Jediný zástupce okresu Jakub Šedivý získal pohár za bronzovou příčku v odbornosti drůbež (vyhrál Václav Nedělka ze Žďáru nad Sázavou před Vladimírem Vagánkem ze Slovenska).

Ještě lépe si Šedivý vedl v soutěži holubů, kde obsadil druhé místo za vítězným Jiřím Popelkem z Opavy.

„Okres Tachov z dvaceti šesti okresů obsadil se ziskem 22 bodů výbornou jedenáctou příčku. Za námi tentokrát zůstali i soutěžící okresu Plzeň a Domažlice,“ doplnila Jana Kantová. Celkem se soutěže mladých chovatelů zúčastnilo 122 jednotlivců.

Stříbrnou příčku v kategorii holubů obsadil Jakub Šedivý za svoji práci o plemeni český stavák. „Věnuji se chovu českých staváků černých a stříbřitých sedlatých. Český stavák je vlastně české národní plemeno a má své specifikum, tzv. stavění při letu a doprovázený efekt tleskání křídly,“ vysvětlil mladý chovatel.

Jeho koníčkem však nejsou pouze holubi. „Chovám králíky plemen německý obrovitý strakáč černý a malý beran divoce zbarvený. U holubů se věnuji českým stavákům a v nemalé míře chovám drůbež plemen maranska měděně černá, zakrslá kočinka černá a černobílá, perlička divoce zbarvená. Zakrslé kočinky jsou velmi zajímavé plemeno původně zakrslých slepic. Pocházejí ze zahrad čínských císařů, kde byly chovány v naprosté izolaci. Chovatelství je moje největší záliba,“ uvedl Šedivý.

Chovatelé soutěžili ve Žďáru od čtvrtka po celý víkend a kromě odborností drůbeže a holubů se posuzovalo jejich umění také v odbornostech králíků, drobných hlodavců a psů. Soutěžilo se rovněž v akvaristice, teraristice, utkali se chovatelé ovcí, koz, kožešinových zvířat, okrasného ptactva a koček.

„Bohužel, okres Tachov neměl v soutěži jiné zástupce v ostatních odbornostech. Můžeme jen doufat, že pro další roky dorostou i mladí chovatelé nejen ze stříbrské organizace, ale i z Kladrub nebo z Tachova,“ vyjádřila se za stříbrskou organizaci Českého svazu chovatelů Zdeňka Kantová.

Soutěžící předložili k hodnocení písemnou práci z vlastního chovu.

„Následovala její obhajoba, kdy musel mladý chovatel odpovídat na mnohdy záludné dotazy zkušebních komisařů. Připraveny byly testy a také poznávání plemen a barevných rázů. Pro soutěžící v odbornostech králíci, holubi, drůbež a kožešinová zvířata byla připravena v areálu místních chovatelů dokonce i živá poznávačka, při které se nejeden mladý chovatel doslova zapotil,“ popsala vedoucí výpravy tachovského okresu Jana Kantová.

„Součástí setkání byla i celostátní konference pracovníků s dětmi a mládeží, kde se hovořilo zejména o přípravách dalšího ročníku soutěže a o dalších úkolech na úseku práce s mládeží. Hodnotil se i způsob bodování soutěže i změna názvu. V příštím roce se soutěž uskuteční pod novým názvem jako Olympiáda mladých chovatelů,“ dodala Kantová.