Dvojnásobné vítězství ve sci-fi literární soutěži O stříbřitělesklý halmochron, prvenství v literární soutěži O cenu barda Marigolda, tři malé sci-fi knížky… To je jen dílčí výčet dosavadních literárních úspěchů mladého muže ze Stříbra, který se jmenuje Jan Vavřička a který je členem plzeňského literárního Ason klubu a několika českých i mezinárodních literárních klubů, zaměřených především na sci-fi. Vědeckofantastická literatura je spolu s angličtinou jeho velkým koníčkem. Vlastně koněm…

Jaká cesta vedla k tomu, že jste si jako oblíbený obor vybral sci-fi?

Bylo to vlastně už v dětství, kdy jsem rád četl, zejména Verneovky. Hlavně se mi při četbě líbilo, když jsem si mohl představovat prostředí, ve kterém se děj odehrává. V duchu jsem si vybavoval kulisy, scenérie, podobu postav. Ale u některých autorů a děl jsem třeba už v půlce věděl, jak to dopadne. Proto jsem začal sám psát a tvořit něco, co skončí jinak, než by každý předpokládal.

Učarovala vás tedy vědeckofantastická literatura. Co sci-fi filmy?

Sci-fi je pro mě zásadní nejen jako literární obor, samozřejmě mám rád jako divák i filmy tohoto žánru. A preferuji, když mám možnost vidět je a slyšet v originále, tedy v angličtině.

Čím konkrétním vás sci-fi upoutalo?

Přitahuje mě to, co není úplně reálné, co není úplně dosažitelné. Ve sci-fi si můžete vytvořit svůj svět, své kulisy, můžete si vybudovat vlastní unikátnost. To mne přitáhlo.

Celý obsáhlý rozhovor s Janem Vavřičkou najdete v pátečním vydání Tachovského deníku

Sci-fi povídky a fotografe Jana Vavřičky najdete zde >>>