VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jarní putování za dálnici k říčce Úhlavce

Tachovsko – Pravidelní čtenáři mých článků si jistě vzpomenou, jak jsem v zimě popisoval setkání s rozvodněnou Úhlavkou mezi Kladruby a Stříbrem.

26.4.2011
SDÍLEJ:

Lom pod Milevem zvaný Žulák. Foto: Miroslav Trégler

Voda tehdy tekla celou šíří údolní nivy a budila hrůzu. O tři měsíce později, v půli dubna, je říčka mělká a krotká a z koryta vykukují i nevelké balvany. Zimní povodeň vystřídalo jarní sucho.

V místech, kde silnička z Kladrub do Mileva přetíná dálnici, je velký a dosud aktivní lom na těžbu rohovce, metamorfované horniny. „Kladrubský žulový masív“, na jehož okraji se právě nacházíme, je naopak tvořen hlubinnými vyvřelinami, tedy granity (žuly) až granodiority (žulám podobné horniny). Vstupme tedy proti proudu Úhlavky do „masívu“, do kraje borových lesů s oblými mechem obrůstajícími balvany a shluky jalovců. Prochází tudy zelená turistická značka, ale není nutné se jí striktně držet.

Nad pravým břehem, severně od Mileva, ustupuje náhle svah a niva či teráska zde tvoří přibližně půlkruhový záliv. Nezdá se, že to byl jeden z dřívějších lomů, spíše pozůstatek starého meandru. Říčka se přece po staletí stěhuje nivou tam a zpět. Ať je to jakkoli, dnes tu pod osikami kvetou tisíce sasanek hajních, tedy těch bílých. Úmyslně zmiňuji barvu květů, protože o kus dál u bývalého Benišova mlýna a současných dětských táborů kvetou sasanky pryskyřníkovité, tedy ty žlutokvěté. Při břehu nacházím i vrbu lýkovcovou, v našich končinách nepůvodní, leč na Tachovsku druh roztroušeně se vyskytující. Její lístečky se opravdu velmi podobají listům lýkovce jedovatého.

Naproti mlýnu je krytá studánka, dobrá to informace pro žížnivé následovníky. Nad rozpadlým jezem přitéká zleva do Úhlavky potok Výrovský, společně s potokem Čankovským jeden z nejvodnatějších v povodí. Stezka se dále vine lesem, tu blíže, tu dále od říčky. Některé z jalovců, ohnuté zimní sněhovou nadílkou, jako by se klaněly všem poutníkům. Nutno dodat, že navzdory slunci a neděli jsem tu nikoho nepotkal. I zarůstající lom „Žulák“ byl tentokráte bez lidí. Zatímco jezírko pod východní stěnou se utápělo v šeru stínu, plácek s ohništěm a stěnu severní skrápěly sluneční paprsky. Jedním slovem romantika.

Jak jsem psal o korytu říčky, nivou po věky pochodujícím, kousek za „Žulákem“ je možné vidět slepé rameno. Tedy místo, kudy před časem říčka protékala, a kudy již dnes neteče. Ovšem voda tu zůstala. Vycházím z lesa na louku a jdu při břehu. Natěšené střemchy již vyhnaly lístečky a jistě brzy vykvetou i hrozny bělavých aromatických kvítků. Torza stromů dokreslují zajímavé obrázky z údolí.

Ještě před Tuněchodským mlýnem jsem objevil lávku, jíž o pár centimetrů minuly padající borovice i zlomená olše. Přejdu opatrně na druhou stranu a opouštím údolí Úhlavky. Mizím ve svahu, v borovém lese s oblými mechem obrůstajícími balvany a shluky jalovců. Ale to se již opakuji …

Miroslav Trégler

26.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Rozkvetlé třešně u Těchlovic.
12

Síla přírody: ohořelé větve rozkvetly

Pavel Vrba

Vrba: Máme co napravovat

Asistenční pes s vámi nesmí, slyšela vozíčkářka v obchodu

Plzeň - Personál prodejny a ostraha zákaz vstupu popřely.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Horní Kozolupy – Jako jediná strana v celém okrese dokázala KSČM v parlamentních volbách v roce 2013 získat přes padesát procent hlasů. Konkrétně 50,84%. Komunisté vůbec měli ve všech volbách v této obci na růžích ustláno.

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení