Je sobota a na letošní květen výjimečně pěkné počasí. A neprší! Startujeme v Přimdě, symbolicky od Správy CHKO Český les. Kousek za Přimdou, od rozcestí pod Ovčím kopcem, začíná dlouhé klesání. Jak by ne, vždyť sjíždíme do kotliny.

Přejíždíme Apolenský příkop, umělý vodní kanál z první poloviny 19. století sloužící k plavení dřeva. Zbytky tohoto technického díla jsou zarostlé a kdo o něm neví, pravděpodobně jej mine bez povšimnutí. Po chvíli přejíždíme i Apolenský potok, jež pramení v lesích na labsko – dunajském rozvodí pod zříceninou barokního kostela Sv. Apoleny.

Kdo si chce detailně „osahat“ nějaký kus krajiny, musí ho projít pěšky. To je nám jasné a tak naše ambice mají pouze podobu těšení se ze střípků vegetace tohoto jedinečného podcelku Českého lesa. Zastavení prvé – náznak květnaté bučiny s mařinkou vonnou, žindavou evropskou a kyčelnicemi cibulkonosnou a devítilistou. První z kyčelnic ještě kvete, druhá už to má za sebou. Zastavení druhé a druhý fragment květnaté bučiny, tentokráte s krásným chůdovitým smrkem a porostem chráněného a exoticky vyhlížejícího áronu plamatého. Koberce ostřice třeslicovité a desítky keříků lýkovců přehlížíme a komentujeme přímo z kola, za jízdy. Oba druhy patří neodmyslitelně do lesů Kateřinské kotliny. Její srdce – osada Diana se zámkem, starými chalupami a mohutnými stromy – je naší další, třetí zastávkou. O tomto zastavení se dnes rozepisovat nebudu, zaslouží si samostatný článek. A to nemluvě o přírodní rezervaci stejného jména.

Z Diany pokračujeme rozkvetlou jírovcovou alejí k lesu. Jedeme na jih a přibližně po 2 km se opět zastavujeme. Důvod čtvrtého zastavení dříve cítíme, než vidíme. Že je to nějaké divné! Vůbec ne, jde o javořinu s jasany, buky a … a nekonečnou záplavou česneků medvědích. Máme štěstí, ještě jich tu kvetou tisíce. To bude tím chladným jarem. Pokračujeme směrem na Železnou, zůstáváme v Kateřinské kotlině, ale opouštíme tachovský okres. Oko vycvičené rozpozná ve vegetační džungli pod silnicí listy omějů vlčích, později a žlutě kvetoucích rostlin. Jsou též chráněné a typické pro tuto oblast.

Oko pozorné nepřehlédne v nivě Farského potoka stopy po životě bobrů. Jsme v Železné a v povodí Kateřinského potoka, v povodí kde nejen člověk mění obraz krajiny. Před námi se zvedají vrchy korunované věží na Velkém Zvonu, vrchy Čechovského lesa, a nám končí cesta nádhernou lesnatou pahorkatinou. Jak vidno, cesta na kolem napříč nějakým územím nemusí být jen sportovním výkonem a hltáním kilometrů, ale i výletem za pozoruhodnými přírodními detaily.

Miroslav Trégler