Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jarní výlet na kole z Přimdy napříč Kateřinskou kotlinou

Tachovsko – S přáteli z plánské základky Českého svazu ochránců přírody vyrážíme na kolech do Kateřinské kotliny.

8.6.2010
SDÍLEJ:

Chůdovitý smrk v Kateřinské kotlině. Foto: Miroslav Trégler

Je sobota a na letošní květen výjimečně pěkné počasí. A neprší! Startujeme v Přimdě, symbolicky od Správy CHKO Český les. Kousek za Přimdou, od rozcestí pod Ovčím kopcem, začíná dlouhé klesání. Jak by ne, vždyť sjíždíme do kotliny.

Přejíždíme Apolenský příkop, umělý vodní kanál z první poloviny 19. století sloužící k plavení dřeva. Zbytky tohoto technického díla jsou zarostlé a kdo o něm neví, pravděpodobně jej mine bez povšimnutí. Po chvíli přejíždíme i Apolenský potok, jež pramení v lesích na labsko – dunajském rozvodí pod zříceninou barokního kostela Sv. Apoleny.

Kdo si chce detailně „osahat“ nějaký kus krajiny, musí ho projít pěšky. To je nám jasné a tak naše ambice mají pouze podobu těšení se ze střípků vegetace tohoto jedinečného podcelku Českého lesa. Zastavení prvé – náznak květnaté bučiny s mařinkou vonnou, žindavou evropskou a kyčelnicemi cibulkonosnou a devítilistou. První z kyčelnic ještě kvete, druhá už to má za sebou. Zastavení druhé a druhý fragment květnaté bučiny, tentokráte s krásným chůdovitým smrkem a porostem chráněného a exoticky vyhlížejícího áronu plamatého. Koberce ostřice třeslicovité a desítky keříků lýkovců přehlížíme a komentujeme přímo z kola, za jízdy. Oba druhy patří neodmyslitelně do lesů Kateřinské kotliny. Její srdce – osada Diana se zámkem, starými chalupami a mohutnými stromy – je naší další, třetí zastávkou. O tomto zastavení se dnes rozepisovat nebudu, zaslouží si samostatný článek. A to nemluvě o přírodní rezervaci stejného jména.

Z Diany pokračujeme rozkvetlou jírovcovou alejí k lesu. Jedeme na jih a přibližně po 2 km se opět zastavujeme. Důvod čtvrtého zastavení dříve cítíme, než vidíme. Že je to nějaké divné! Vůbec ne, jde o javořinu s jasany, buky a … a nekonečnou záplavou česneků medvědích. Máme štěstí, ještě jich tu kvetou tisíce. To bude tím chladným jarem. Pokračujeme směrem na Železnou, zůstáváme v Kateřinské kotlině, ale opouštíme tachovský okres. Oko vycvičené rozpozná ve vegetační džungli pod silnicí listy omějů vlčích, později a žlutě kvetoucích rostlin. Jsou též chráněné a typické pro tuto oblast.

Oko pozorné nepřehlédne v nivě Farského potoka stopy po životě bobrů. Jsme v Železné a v povodí Kateřinského potoka, v povodí kde nejen člověk mění obraz krajiny. Před námi se zvedají vrchy korunované věží na Velkém Zvonu, vrchy Čechovského lesa, a nám končí cesta nádhernou lesnatou pahorkatinou. Jak vidno, cesta na kolem napříč nějakým územím nemusí být jen sportovním výkonem a hltáním kilometrů, ale i výletem za pozoruhodnými přírodními detaily.

Miroslav Trégler

8.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Žáci 1. třídy Základní školy Mánesova Stříbro, s třídní učitelkou Hanou Kalistovou a asistentkou pedagoga Pavlou VavřičkovouMohamed Omar Badawy, David Bacher, Milena Bojdová, Marie Eliška Čečková, Alex Eremiáš, Hana Heřmanová, Natálie Jonášová, Nelly Kais

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení