Letos si jaro pospíšilo – přišlo nejméně se čtrnáctidenním předstihem oproti loňskému roku.
Po sněženkách a bledulích začaly u silnic růst už i podběly, ovocné stromy nasazují pupeny, kočičky už jsou skoro odkvetlé, stejně jako ljehnědy na lískových keřích.


Včasný příchod jara využili zahrádkáři. Začali s prací, mnozí už začali dávat do země ředkvičky.
Těm by prý neměly uškodit ani případné ranní mrazíky, pokud ještě přijdou.


„Zima byla mírná, což může být problém. Bude hodně housenek a slimáků, kteří loni decimovaly úrodu,“ obává se zahrádkář Miloslav Netrh z Čečkovic. Konec zimy ho potěšil, na zahradě mu totiž vyrašily pupeny u meruněk.


Podle botanika Chráněné krajinné oblasti Český les Petra Mudry má současné teplé počasí vliv na rostliny vyskytující se na území Tachovska.
„Co se dříve odehrávalo v přírodě v první půli měsíce března, se nyní prostě odehrávalo už v druhé půli nebo na sklonku února. Svědčí to o zvolna se prodlužujícím vegetačním období,“ říká Mudra.


Botanici jsou zajedno v tom, že oproti předchozím dekádám je nástup letošního jara z pohledu vegetace uspíšen o dva až tři týdny, což je samo o sobě významné. „Letošní předjaří po této stránce zcela zapadá do vývojového trendu posledních let. Co se týče samotných rostlin, tak na zahrádkách jsou v pném rozkvětu zejména časné jarní cibuloviny - talovíny, sněženky, bledule a šafrány,“ popsal botanik Petr Mudra.