TachovPo deseti letech úvah, přemýšlení a shromažďování potřebných informací se Jaroslavu Hoškovi z Tachova splní dlouhodobý sen podívá se do Černobylu a Pripjati, míst v Ukrajině, která jsou po celém světě známa největší poválečnou jadernou katastrofou. Do Ukrajiny odjíždí výprava Jaroslava Hoška a jeho přátel v sobotu.

O chystané cestě jsme informovali již v lednovém rozhovoru s cestovatelem. Od té doby se hodně změnilo a Ukrajina je na pokraji občanské války. Ale ani to neodradí. Výprava složená z party přátel z Tachova, Plzně a Horažďovic, se vydá na cestu v sobotu brzy ráno.

Nikdo jej neodradí

„Těsně po našem rozhovoru v lednu začala být situace na Ukrajině opravdu nestabilní. Když se to „začalo mydlit" v Kyjevě, měl jsem trošku obavy, jestli opravdu vyrazit, či raději vše zrušit a zůstat doma," řekl Deníku Hošek.

„Nakonec touha vyhrála nad rozumem a pojedeme. Téměř všichni v rodině mě od cesty ještě dnes odrazují, že by tam nejeli a tak různě. Když se před někým zmíním, že pojedeme, tak mě také odrazují, že jsme blázni a podobně," vypráví dále.

Jediný kolega z práce, který Ukrajinu několikrát navštívil mu od plic řekl, že to nebude tak horké a ať klidně jede. „Ne, že bych vše postavil na tomto jeho souhlasu, ale prostě o tu příležitost vidět Černobyl či Pripjať, nechci přijít. A moji spolucestovatelé jsou stejného názoru a moc se těší na náš výlet."

Má to i své výhody…

Jak Jaroslav Hošek sám říká, jestli se má něco zvrtnout, ať se to zvrtne. „Nic s tím nenaděláme. Co se má stát, stane se. Z toho plyne, že nejsme nijak připraveni na případné zvraty v okolí Kyjeva. Když jsme ale sháněli povolení ke vstupu do zóny, tak nám tamní pracovníci v Kyjevě na náš dotaz řekli, že v Kyjevě je celkem klid a pohoda," uklidnil cestovatel.

„Silné nepokoje jsou na východě země. Ale abych nelhal, že nejsme připraveni, tak jeden z mých kolegů řekl, že si vezme prak a druhý naopak, že neprůstřelnou vestu. Já na to koukám spíše z té zdravotní stránky a ze stránky černobylské a z pomůcek si beru jen olověné trenky," žertuje Tachovan.

Jednu nespornou výhodu podle jeho slov situace na Ukrajině má. „Je to smutné to takto říkat, ale nám to pomůže finančně. Kurz ukrajinské hřivny klesl od ledna, kdy jsme se společně bavili, asi o 50 halířů. To znamená, že třeba jen na ubytování v Kyjevě ušetříme přibližně 1500 korun za čtyři noci, které tam budeme. A například i úplatky policistům (a nebojím se, že by k tomu nedošlo) budou o to levnější."

Ukrajinci nemailují

„Sehnat povolení bylo alespoň pro mne největší překážkou a ten strach, že ho neseženeme a celá cesta bude alespoň pro mne o ničem, to bylo hrozné," popisuje svoje pocity.

Ale na druhé straně přiznává, že se sháněním povolení začali poměrně pozdě v porovnání se sháněním ostatních náležitostí. „Další tragédií, co se týče povolení, a dodnes to nechápu, je, že na Ukrajině státní instituce snad vůbec nepoužívají email. Napsal jsem asi pět emailů na instituce, které jsem sehnal a jen na jeden mi bylo odpovězeno, že sice můj požadavek oni vyřídit nemohou, ale že mi dají kontakt na šéfa zóny. Tak jsem se zaradoval, ale radost mě přešla, když mi slečna neposlala mail, ale číslo na fax. Na Ukrajině se prostě faxuje. Na mail neodpovídají. Už jen z tohoto pohledu to bylo těžké."

Každopádně nakonec cestovatelé telefonovali i na ministerstvo, ale protože trvalo, než dotyčného úředníka vůbec sehnali, tak si povolení vyzvednou v pondělí přímo v Kyjevě. „Doufám. Ne doufám, věřím," dodal s úsměvem Hošek.

Cílem není jen zóna

Černobyl a Pripjať jsou hlavním tématem „výletu". V zóně, která patří do zasažené a dnes jen výjimečně a na povolení přístupné oblasti, je asi deset kilometrů od elektrárny bývalá anténa systému včasného varování DUGA 3. „Na tuto věc jsem narazil při toulkách po internetu a tam bych se také rád podíval. Délka zařízení je přibližně 500 metrů, výška 150. Zajímavé je třeba to, že vojáci na této základně byli ještě tři roky po havárii v elektrárně, i když území bylo zamořeno," popisuje cestovatel jeden z dalších cílů.

Výprava ale nemíří jen do oblasti havárie jaderné elektrárny. Určitě chtějí poznat města, kde budou ubytováni tedy Przemysl a Krakow v Polsku a Kyjev a Lvov na Ukrajině. „V lednu po našem rozhovoru mě ještě napadlo a probral jsem to i s jedním z kolegů, že bychom si mohli dovolenou protáhnout a prodloužit o 800 kilometrů a jet se vykoupat na Krym. Tuto variantu jsme vzhledem k časové zátěži opustili a i kdyby ne, o pár dní později by to za nás rozhodli sami Ukrajinci či Rusové, jak chcete na Krymu."

Přípravy

Speciální fyzickou přípravu účastníci výpravy do černobylské oblasti neabsolvovali. „Ale když jsem se takhle večer v posteli zamyslel a představil si, jak stoupáme schodištěm nejvyššího věžáku do šestnáctého patra, trošku mě polil pot při představě, že výtah asi nepojede. Do budov se sice nesmí, ale jak víte, zakázané ovoce… A ten pohled z věžáku na elektrárnu je asi nepředstavitelný a o to více se na něj těšíme. Jinak kolega Roman si jen dává dohromady záda, neboť o devět milimetrů posunutá ploténka je něco ukrutného, ale protože se na výlet nesmírně těší, jde mu rehabilitace celkem dobře," konstatuje Hošek s tím, že nejvíce péče před cestou vyžadovalo auto, kterým pojedou. „Ono je to sice „jen" nějakých 3500 kilometrů, ale protože auto je už dědečkem, šlo nejvíce peněz do něj. Tak snad se osvědčí a nezklame."

Co nesmí chybět v zavazadlech

Vydat se do oblasti, kde v roce 1986 došlo k výbuchu v jaderné elektrárně nese určitá rizika. Zóna je stále pod dohledem, masový turismus se tady pochopitelně nepěstuje a zájemci se sem dostanou jen výjimečně, na přísná povolení a v doprovodu dozoru. Musejí dodržovat různá bezpečnostní opatření.

A výpravu musí být také patřičně vybaveny. „Rozhodně budeme potřebovat dozimetr na měření radiace. Ona již není, navzdory zažitým představám, nijak větší než třeba v Praze, ale jsou samozřejmě místa, kde je radiační záření o dost vyšší, než obyčejně, a takovým místům se vyhnete jen za použití techniky. Jak totiž všichni víme, radiaci necítíme," říká tachovský cestovatel.

Bez čeho se budou muset naopak obejít, je jídlo a pití. „V zóně by se nemělo nic jíst ani pít. Jinak jedna věc mě ještě napadá, přemýšlel jsem, že bych si chtěl vzít do černobylské oblasti lovecký nůž, spíše jen pro ten pocit, že kdyby něco, mám se alespoň čím bránit. Ale stejně, pokud by na mě někde v paneláku vyskočil vlk, medvěd, ale stačil by i obyčejný divoký pes, asi bych nějaký nůž neřešil. Nicméně po prozkoumání diskuzí na internetu jsem zjistil, že provézt nůž s čepelí delší než čtyři centimetry přes ukrajinské hranice je asi nadlidský úkon a s největší pravděpodobností by mi nůž zabavili. Nebudu se o to vůbec pokoušet. Z toho samého důvodu se nebudu pokoušet provézt ani plynovou pistoli, která by zase naopak třeba na toho psa platila, ale na ukrajinské celníky by asi působila jak rudý hadr na býka. Takže nic," uvažuje Jaroslav Hošek.

Příští cesta bude daleká

Přátelé, kteří se vydají v sobotu na Ukrajinu a do černobylské oblasti, už kují plány i na příští rok. Zatím jen prozradili, že to bude daleko, bude to stát hodně peněz a pokud se to povede, bude to nádherné. Výpravu plánují na červen až červenec příštího roku, bude to na východ, ne autem, ale vlakem. A cíl? Ten je zatím překvapením.