Jedním z žalobců je i Zdeněk Pohl, který na koncert přivezl ohňostroj. I přes nepřízeň počasí a nedostatek diváků (na koncert přišlo kolem stovky lidí, pozn. red.) chtěl Vacata ohňostroj odpálit. „Upozorňoval jsem jej na to, že je ohňostroj drahý a chtěl jsem se s ním dohodnout, že odpálíme pár kulí, aby ho to tolik nestálo,“ řekl nám Pohl.

Na to Vacata nedbal a řekl, že je ohňostroj zaplacený. „Dokonce se oháněl nějakou směnkou. Že byl ohňostroj zaplacený, byla lež. Mě tím pádem způsobil škody, které se vyšplhaly ke dvěma stem tisícům korun,“ poukázal Pohl.

Celá kauza se řešila soudně.

„Soud uznal, že mám právo na náhradu škod a že mi musí Vacata vše zaplatit. Dále měl zaplatit soudní výlohy a právníka,“ uvedl Pohl.

Soud se uskutečni v listopadu a Vacata měl dluhy splatit do tří dnů. To ale nesplnil. „Nemá ani čest celou věc řešit. Hraje si na mrtvého brouka,“ podotknul Pohl s tím, že Vacata prý zatím nezaplatil ani firmě BMM Art, která na akci zajišťovala pódium, zvuk a světelné efekty.

Dalším věřitelem je umělecká agentura RichART, která mimo jiné zastupuje Petra Muka, Heidi Janků, nebo Boney M party group. „Měli jsme na koncertě asi osm umělců. Dodnes nám nadace nezaplatila ani korunu. Částka, kterou nám dluží je v řádu stovek tisíc. Částku z nadace, resp. Vacaty vymáháme, zatím bezúspěšně,“ vyjádřila se Kristýna Dašákova z RichARTu.

Žalobu zvažoval i Janis Sidovský, který je manažerem Pavla Vítka a Evy Pilarové. Jestli Vacatu a jeho nadaci skutečně zažaloval, zatím nevíme.

Pokoušeli jsme se zeptat i na názor Jaroslava Vacaty. Jeho mobilní telefony jsou nedostupné a už před časem Deníku sdělil, že se nebude ke koncertu vyjadřovat.

Nechodí ani do práce. „Už delší dobu je na nemocenské. Více o něm nevím. Já se s podobnými lidmi nebavím,“ řekla jedna ze zaměstnankyň Prádelny a čistírny Velká Hleďsebe, kde je Vacata zaměstnán jako řidič.

V e–mailové zprávě, kterou nám Vacata kdysi zaslal, uvedl, že bude pořádat další koncert a že bude ještě mohutnější, než byl v červenci.