„To je paní Bečvářové," odpověděla mi žena za stolem, když jsem se ptal, komu ta sbírka patří. Tak o tom bych si s ní někdy rád popovídal, řekl jsem si v duchu.

Uteklo několik měsíců, Jaroslava Bečvářová se mezitím přestěhovala do modernější kanceláře o patro níže a sbírka putovala částečně do krabic a částečně také do nové kanceláře.

Začátky

Dnes má sběratelka přibližně 600 krav a předmětů s kravskými motivy. Patří mezi ně i různé dvojrozměrné věci, například obrázky, samolepky. Největší část sbírky ovšem tvoří figurky – plyšové, keramické, sádrové, skleněné, kovové, plastové i papírové.

„Se sbírkou jsem začala v roce 2004. V té době jsem byla hlavní zootechničkou firmy a náhodou se mi do rukou dostaly tři figurky kraviček. Byly to reklamní předměty asi od firmy, která nám dodávala krmivo," vzpomíná na své začátky Jaroslava Bečvářová.

„Když jsem si ty figurky prohlížela, přemýšlela jsem o nich a řekla si, že by to mohla být pěkná sbírka. Do té doby jsem nikdy nic nesbírala, jen jako dítě obaly od žvýkaček, ale ty se za socialismu dost těžko sháněly."

Postupné rozšiřování

Sběratelka sama o sobě říká, že nikdy nepatřila do kategorie tzv. vášnivých sběratelů. „Přes inzeráty jsem nikdy sbírku nedoplňovala, nebyla jsem tou sbírkou posedlá. Postupovala jsem víceméně tak, že když jsem byla někde na cestách, jako suvenýr jsem si přivezla něco s kravskou tématikou. Nejen figurky, ale různé věci. Třeba i kuželky s kravskými vzory."

Za rozšíření na šest stovek exemplářů vděčí podle svých slov hodně manželovi a rodině. Všichni ji v koníčku podporují. Přinášejí jí dárky s kravskou tématikou. „Poslední přírůstek mám z pátku (z pátku 14. prosince – pozn. red.), kdy jsem dostala keramický kalíšek na tužky s kravskou hlavou," ukazuje Bečvářová.

Rarity a kuriozity

Ve sbírce by se našly i některé unikátní či kuriózní kousky. Za největší raritu považuje krávu, kterou dostala od ředitelky Střední školy v Boru. Ta jí nechala poslat figurku až z Velké Británie. „Další zajímavé kousky mám od pana Andrease Kocourka z Rakouska, hezkou kravskou rodinku, tedy býčka, krávu a telátko mám z Ukrajiny. Za další raritu mohu považovat exemplář z Nizozemska. To je větrný mlýn s krávou z modrobílého porcelánu," vyjmenovává sběratelka s tím, že ve své sbírce má kousky i z dalších evropských zemí, třeba z Německa nebo Itálie.

Mezi zajímavé exponáty sbírky můžeme zařadit třeba ještě originální skleněnou láhev na mléko s vyobrazením krav, pak jedno přímo umělecké dílo – z kamene vytesanou kravičku.

Spoustu věcí dostává od obchodních partnerů firmy, ve které pracuje. Agročas Částkov jako zemědělská společnost spolupracuje s firmami dodávajícími krmiva a další komodity. A tak se jí sešla řada reklamních předmětů s vyobrazením nebo motivem krávy – kravata, kšiltovka, hodiny a řada dalších.

Kam s ní?

S rostoucím množstvím předmětů ve sbírce a potřebě je někam uložit vyvstává nerudovská otázka – kam s nimi?

Sama sběratelka pociťuje, že začíná být nedostatek místa. Některé kravičky má vystavené, ale většina z nich tráví čas v krabicích.

Ale společnost, ve které pracuje, provozuje Vesnické muzeum v Halži. Nabízí se tedy možnost sbírku přemístit tam a zpřístupnit veřejnosti. „Rozhodla jsem se, pokud bude mít muzeum zájem, vybudovat v něm malou expozici, ve které by se sbírka představila. Přála bych si, aby ji mohly vidět hlavně děti, protože asi pro ně by mohla být nejzajímavější," uvedla Jaroslava Bečvářová.

Jíte hovězí?

Někteří lidé, když si vytvoří určitý vztah k němé tváři, mají tendenci ji zbožňovat, neubližovat, ba někdy dokonce až chorobně svatořečit.

To není případ sběratelky figurek krav a kravských motivů Jaroslavy Bečvářové. „Kráva je úžasné zvíře. Kdo si myslí, že je jen na mléko a na maso, je vedle. Má mnoho jiných vlastností a předností, pro které mohu toto zvíře považovat za úžasné. Ale hovězí maso samozřejmě jím, miluju je a také mám spoustu zajímavých receptů na úpravu hovězího masa," uzavírá sběratelka.