Pojízdné laboratoře dostali policisté v řadě okresů, jedná se o projekt nazvaný Zvýšení akceschopnosti Policie ČR při řešení mimořádných událostí, který je z 85% dotovaný Evropskou unií. Automobil včetně špičkového technického vybavení má hodnotu 3,8 milionu korun a většinu z nákladů kryla právě evropská dotace.
Automobil, který má mimochodem dobíjecí zdroj a tím potřebnou energii pro laboratorní práce v terénu, Deníku představil vedoucí kriminalistické laboratoře Petr Ansl. „Nástavba má dva vchody, jeden je dokonce vybaven sklápěcí stříškou, která chrání třeba při dešti nebo jiném nevlídném počasí," otevřel policista zadní dvířka vozu a vyklopil zároveň pracovní stolek.

Na první pohled malý prostor nabízí pohled na pečlivě uspořádané a promyšlené pracoviště s mnoha přihrádkami, zásuvkami, skříňkami, které obsahují plnohodnotné vybavení pro veškerou kriminalistickou práci v terénu. Nechybí například dostatečně dlouhý prodlužovací kabel, nářadí, elektrocentrála, čísla pro označování stop, ochranné pomůcky, zdravotnické vybavení první pomoci, velký stan pro práci na místě činu, skládací žebřík, tyče pro ohraničení prostoru, nářadí na průzkum požářiště včetně síta pro prosévání drobných pozůstatků po požáru, umyvadlo s vlastním zdrojem vody…

„Je tu všechno, co kriminalistická technika potřebuje k výjezdu. Jsme připraveni zajišťovat stopy například na místech krádeží, loupeží, vloupání do objektů, požárů, úmrtí osob i dopravních nehod. Máme tady box na přepravu zajištěných biologických látek a zajištěných pachových stop. Je tady fototiskárna, výkonný notebook na zpracování fotek i videí, samozřejmě videokamera a fotovybavení," popisuje Ansl s tím, že vůz s pojízdnou laboratoří je vlastně splněním představ pro výjezdovou skupinu tachovských techniků.

Kriminalistický technik už je u policie 27 let a pamatuje jako výjezdová vozidla například Avie, které podle jeho slov měly na tehdejší dobu celkem solidní vybavení, pak používala tachovská kriminálka VW Transporter s vybavením přizpůsobeným spíše dopravní policii. „Toto je první skutečně technicky vhodně vybavené auto s využitím i pro krizové řízení," dodal.

Vybavení, které vozidlo nabízí v uceleném systému, používali kriminalističtí technici i předtím. „Ale teď máme toto vybavení přímo ve vozidle, nastálo a okamžitě při ruce.

Tachovská policie má Amarok k dispozici zhruba tři měsíce, za tu dobu bylo vozidlo v akci víceméně každý den. „Statisticky je vozidlo denně v akci, u různých druhů případů, nejen u trestné činnosti, ale třeba i u nehod, pokud si nás vyžádá dopravní policie," vysvětlil Ansl.