Podle jakých kritérií policisté vozy vytipovávali a následně kontrolovali nechtějí z taktických důvodů uvést. „Akce byla zaměřena zejména na odhalování nelegálního pobytu cizinců na našem území," uvedla policejní mluvčí Ivana Jelínková.

Především se jedná o pravidelné kontroly ve vytipovaných objektech s případnou možností zvýšeného výskytu kriminálního jednání s cizineckým prvkem. „To znamená akce zaměřené na vlaková a autobusová nádraží, tržnice, parkoviště u čerpacích stanic pohonných hmot a dálniční odpočívadla, ubytovací zařízení, stavby, obchodní a nákupní centra. Kromě cílených a pravidelných kontrol jsou prováděny namátkové kontroly zaměřené na dopravní prostředky, vytipované vlakové spoje a akce orientované na přístupové komunikace ke státním hranicím," dodala mluvčí s tím, že cílem kontrol je předcházet a zamezit nelegální migraci a přeshraniční trestné činnosti.

Jedním z nástrojů potírání nelegální migrace je intenzivní provádění kontrol dodržování pobytového režimu cizinců ve vnitrozemí a v příhraničí a s tím souvisejícího protiprávního jednání, především kontrolou plnění podmínek pobytu cizinců, odhalování padělaných a pozměněných dokladů a listin, pátrání po hledaných a pohřešovaných osobách a monitoringu bezpečnostní situace na území Plzeňského kraje.

„Jde o dennodenní činnost. Kontrolujeme zde i platnost a pravost dokladů. Pro tuto kontrolu zde máme vybavené vozidlo speciální technikou," řekl pro Deník vedoucí oddělení kontroly odboru cizinecké policie Stanislav Mraček.

Policisté během této součinnostní kontrolní akce zkontrolovali tři desítky vozidel a pětapadesát osob, z nichž bylo třiatřicet cizinců.

„Policisté uložili dvě blokové pokuty na úseku zákona o pobytu cizinců na území České republiky v celkové hodnotě dvou tisíc korun. Jeden motorista usedl za volant přesto, že před jízdou požil alkoholické nápoje. Přístroj mu v dechu naměřil více než jedno promile alkoholu, jeden motorista řídil svůj vůz bez řidičského oprávnění a jeden z cestujících policistům dle všeho předložil padělaný doklad," uvedla ve výsledcích policejní mluvčí.